دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
پنجشنبه ۶ فروردین‌ماه ۱۳۸۸

علت و معلول هرزه‌نگاری و آن «کلمه گاف‌دار»

سپاه پاسداران در نخستین مرحله برخورد با سایت‌های ضد اخلاقی، ضد امنیتی و ضد مذهبی، عده‌ای از گردانندگان سایت‌های هرزه‌نگاری فارسی را دستگیر کرد و صدا و سیما نیز فیلمی از اعترافات این افراد را به نمایش گذاشت.
در این چند روز، در مورد این‌که هدف اصلی این اقدامات چیست، بسیار نوشته و گفته شده است و شاید نیازی به گفتن دیگرباره‌اش نباشد. اما همین برخورد هم جای بحث دارد.

اولین سؤالی که می‌شود پس از پخش هر فیلم اعترافاتی مطرح کرد، این است که آیا این اعترافات داوطلبانه بوده است و برای گرفتن آن‌ها (آن هم برای پخش تلویزیونی) فشاری غیر قانونی به متهمان وارد نشده است؟ آیا در قبال این کار، قولی برای تخفیف مجازات به این متهمان داده شده است؟ اگر متهمان آزادانه قصد اقرار داشته‌اند، چرا این کار در یک کنفرانس مطبوعاتی، با حضور نمایندگان همه رسانه‌ها و وکلای متهمان انجام نشده است؟

جدای بحث رعایت حقوق قانونی و انسانی متهمان، مواردی در اطلاعیه سپاه آمده که جای بحث و پرسش دارد.

نکته اول اطلاعیه، ارتباط دادن این متهمان با کشورهای بیگانه است که پذیرفتنش کمی سخت است. به خاطر داریم که ۱۲ سال قبل در نخستین اطلاعیه وزارت اطلاعات پیرامون عاملان قتل‌های زنجیره‌ای، از حضور دست‌های بیگانه و ارتباط متهمان با دولت‌های خارجی سخن گفته شده بود. چه خبر از رابطه سعید امامی با سیا و موساد؟

نکته دوم، عبارت «پشتیبانی مالی شرکت گوگل» است. جا دارد از نویسندگان اطلاعیه بپرسیم آیا واقعاً منظورشان این است که شرکت گوگل قصد حمایت از هرزه‌نگاری به زبان فارسی (آن هم به منظور براندازی نرم حکومت ایران) را دارد؟ واقعاً اگر سایتی از خدمات آگهی‌های متنی گوگل (موسوم به AdSense) استفاده کرد، گوگل قصد پشتیبانی مالی از آن سایت را داشته است؟ اگر یک گروه تروریست هم از هات‌میل برای مکاتباتشان استفاده کنند، مایکروسافت از آن‌ها پشتیبانی کرده است؟
آیا الان باید گوگل و همه خدماتش، از جستجو و جی‌میل و گوگل‌خوان گرفته تا فیدبرنر و یوتیوب و بقیه را تحریم کنیم و به جای واژه «گوگل» هم بگوییم «کلمه گاف‌دار» یا «G-word»؟
یک بار هم روزنامه همشهری یک آگهی با عکس مریم رجوی منتشر کرد. آیا اگر روزی سران مجاهدین خلق دستگیر شوند، در اطلاعیه‌ای مشابه می‌نویسند که این گروه از پشتیبانی تبلیغاتی روزنامه همشهری برخوردار بود؟

جدای از این موارد، فکر می‌کنم فیـ.ـلتر کردن سایت‌های هرزه‌نگاری و برخورد قانونی با گردانندگان آن‌ها، کاری درست و شایسته تقدیر است. اما حلال مشکل نیست. چرا که اقتصاددانان می‌گویند که تا وقتی تقاضایی هست، عرضه‌ای هم وجود خواهد داشت. به همین خاطر، مطمئنم که این سایت‌ها، آخرین سایت‌های هرزه‌نگاری به زبان فارسی نخواهند بود و این برخورد مانند مبارزه با مواد مخدر تا ابد ادامه خواهد داشت.

همه می‌بینیم که در ورزشگاه‌ها، چه دشنام‌هایی نثار بازیکنان و مربیان تیم‌های حریف، داور و حتی بازیکن و مربی مغضوب تیم خودی داده می‌شود و همه هم تمام و کمال از رسانه ملی پخش می‌شود. به خوبی دیده‌ایم که در خیابان و ترافیک، چه آسان لب‌ها به فحاشی و هرزگویی باز می‌شود و ناسزایی نیست که در جمع دوستانه و خصوصی شنیده باشیم و در جامعه و حریم عمومی از زبان افراد جاری نشده باشد.

مقصودم این است که وقتی در این جامعه، نه حریم خصوصی حرمت دارد و نه حریم عمومی، بدون شک برای ضد اخلاقی‌ترین انواع هرزه‌نگاری نیز یک تقاضا و بازار عظیم هست. روزی دیگر، سایتی دیگر راه‌اندازی می‌شود و با وجود این‌که تقریباً هیچ سایت و وبلاگی به آن لینک نمی‌دهد، باز هم حجم عظیمی از بازدیدکنندگان را به خود جذب خواهد کرد.

واقعیت این است که برخورد امنیتی با گردانندگان چند سایت (می‌خواهد ضد هر چیزی باشد؛ اخلاق، مذهب یا امنیت) کار سختی نیست. اما این‌ها همه معلول وجود یک نیاز و تقاضا هستند. علت را باید در جای دیگری جست و بدون شک، مقابله با آن علت، کار بسیار سخت‌تری است.

لینک در بالاترین

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

سلام
اگر ممکن هست برای من دعوت نامه عضویت بالاترین بفرستید
تشکر فراوان
civil.research@gmail.com
anjomanshk.blogfa.com

[ فرشاد محمدی ] | [جمعه، ۷ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۴:۰۳ صبح ]


خيلي ممنون بابت عوض كردن قالب وبلاگ .
باعث خلاصي ما از آن وضعيت دهشتناك شد
بسيار خوشجاليم

[ كليد ايراني ] | [جمعه، ۷ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۱۰:۲۲ صبح ]


من هنوز نفهمیده‌ام چرا ما مردهای ایرانی اینقدر از کلمات و اصطلاحات پایین کمر در گفتگوهای‌مان استفاده می‌کنیم!

[ احسان ] | [یکشنبه، ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۱۱:۴۲ بعدازظهر ]