دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
دوشنبه ۲۱ مهر‌ماه ۱۳۸۲

صلح

۱- «بچه‌های بد» گزارشی است که من برای شهرآرا از درد و دغدغه‌ای قديمی در زندگی دانشجويی، تهيه کرده‌ام. آن را بخوانيد

۲- «اينجا چراغی روشن است» وبلاگ جناب سيامک خان عزيز (که يه خرده هم فاميلشون تغيير کرده و اسمشون الان شبيه سرخپوست‌های قبيله شايان‌هاست! دقت کنيد: سيامک شايان امين! البته شايد هم شبيه به عرب‌ها) در هر حال اينکه تعدادی از داستان‌ها و قطعات ادبی ايشون رو اينجا می‌تونيد بخونيد. اميدوارم که بيشتر وقت بگذاره.

۳- شيرين عبادی جايزه صلح نوبل رو برد. مبارکش باشه. ولی به نظر من بايد پنج سال پيش اين جايزه رو به محمد خاتمی می‌دادن. اون بيشتر برای صلح تلاش کرده (اون شرايط رو در نظر بگيريد) من که می‌گم حق خاتمی رو خوردن. احتمالا عبادی رو هم به جرم بردن نوبل می‌اندازن زندان. اين قدر حماقت به خرج بدين که ايران بشه مرحوم ايران

۴- من يه جورايی در اين موضوع متخصص به حساب ميام که فيلم در پيت ببينم و از توش مطلب دربيارم. تازه خودم هم فکر می‌کنم به اون مطلب می‌گن مطلب درست حسابي! احتمالا از فيلم equilibrium (تعادل) يه نقد هم بنويسم. اين مطلب هم تا حدودی ملهم از همون فيلم و داستانشه. داستان فيلم اينه که تو دنيا پس از پايان کلی جنگ، به اين نتيجه رسيدن که اگه احساسات رو نابود کنن، ديگه جنگی اتفاق نمی‌افتی. نه جنگی، نه قتلی، نه جرمی... تمام هم و غم هم اين شده که همه احساسات و سمبل‌هاشون رو نابود کنن. (طبق معمول «موناليزا» اولين چيزيه که تو فيلم نابود می‌شه) آدم‌ها هم با تزريق ماده‌ای احساساتشون از بين می‌ره و ...

دوستی دارم که معتقد است در جهان نفرتی وجود ندارد، مگر آن که قبلا عشقی در ميان بوده باشد. اما آيا می‌توان با از بين بردن عشق در جهان، نفرت را نابود کرد!؟
به باور من اين نيست که نفرت تنها از عشق نشأت بگيرد. بلکه نفرت به سادگی توليد می‌شود. کافی است زشتی را در کسی، چيزی يا جايی انباشته ببينی تا نفرت توليد شود.

راه کاهش جنگ، کاهش نفرت، کاهش دست‌يازی به مال و منال ديگران و از بين بردن زياده‌خواهی، تنها و تنها عشق است و انسانيت. تنها از لبخند است که خشم کاهش می‌يابد. نفرت از خشم و عشق، خود نفرت است و نقض غرض
برای گسترش صلح بايد يک بار برای هميشه از يک جنگ دست کشيد. پيامبران هم همين را می‌گفتند و با محبت بود که راه صلح گشاده و گشوده می‌شد.

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

.... تو بهرنگ عزيز مني. دلم برات حسابي تنگ شده بود .حانم. بنويس كه خوب مي نويسي عزيز.

[ Aria ] | [پنجشنبه، ۲۴ مهر‌ماه ۱۳۸۲، ۳:۴۱ بعدازظهر ]


سلام ... بابا تو مشهدي و من نميدونستم .. آقا واقعا شرمنده ... خوشحال ميشم ببينمت.

[ skizoferny ] | [شنبه، ۲۶ مهر‌ماه ۱۳۸۲، ۱۱:۵۱ بعدازظهر ]


با سلام خدمت شما . در مورد عشق و نفرت بايد متذكر شد كه شايد تفرت خود متكي به ذات باشد ولي تفرتي كه از عشق پديدار مي شود داراي توان تخريبي معادل 10 برابر نفرت ساده است .

[ بهرنگ ] | [یکشنبه، ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۸۲، ۱۰:۵۵ صبح ]