دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
پنجشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵

رفع مشكل كي‌برد فارسي ويندوز 2000 و XP

۱- كي‌برد فارسي ويندوزهاي 2000 و XP چندين مشكل بزرگ دارد كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از:

 • نداشتن نيم‌فاصله (نيم‌فاصله همان كاراكتري است بايد بين «مي» و «شود» قرار بگيرد و نوشتن واژگاني نظير «مي‌شود» و «ثانيه‌ها» به صورت «ميشود»، «مي شود» و «ثانيه ها» غلط است. اما در Layout پيش‌فرض اين دو سيستم عامل، جاي اين كاراكتر خالي است)

 • مسأله حرف «ي» كه براي نوشتنش بايد از Shift+X استفاده كرد. (چرا كه در غير اين صورت و استفاده از D، در كامپيوتر بسياري، اين حرف در وسط كلمه هم به صورت جدا ديده مي‌شود. مثلاً «تقوی‌م»)
 • مشكل حرف «ك» (اگر دقت كرده باشيد، «كاف» موجود در صفحه كليد، در ويندوزهاي قديمي‌تر ديده نمي‌شود و به جاي آن علامت سؤال مي‌آيد. در نرم‌افزاري مانند «Word» هم اين حرف به صورت يك كلمه جداگانه شناخته مي‌شود و بسياري از فونت‌هاي فارسي هم آن را پشتيباني نمي‌كنند)

۲- براي حل اين مشكلات، چندين راه حل وجود دارد كه يكي از آن‌ها استفاده از نرم‌افزار «Tray Layout» است. اما راه حل ديگري كه در اينجا شرح داده مي‌شود، يك بار و براي هميشه اين مشكل را برطرف مي‌كند و در هيچ نرم‌افزاري هم مشكل ندارد.

۳- بعد از اين مقدمه نسبتاً طولاني مي‌رسيم به اصل قضيه

 1. فايل ۶ كيلوبايتي kbdfa.dll را از اينجا دانلود كنيد.
 2. در حالت «Safe Mode» وارد شويد. (براي اين كار كامپيوترتان را Restart كنيد و درست بعد از رفتن صفحه Setup و قبل از شروع Load شدن ويندوز، دكمه F8 را بزنيد. با كليد‌هاي بالا و پايين، روي «Safe Mode» برويد و سپس دكمه Enter را بزنيد)
 3. بعد از Login كردن، فايلي را كه دانلود كرده‌ايد، در اين دو آدرس كپي كنيد:
  C:\Windows\System32
  C:\Windows\System32\dllcache
  توجه كنيد كه فولدر dllcache در دو مرحله پنهان (hidden) شده است. براي وارد شدن به آن كافي است آدرس بالا را در «Address Bar» تايپ كنيد. نكته ديگر اين كه اگر ويندوز شما در درايوي به جز C نصب شده است، بايد آن را تايپ كنيد
 4. مجدداً كامپيوترتان را Restart كنيد. Layout كي‌برد شما درست شده است

۴- در حالت جديد، براي تايپ كردن نيم‌فاصله، كافي است كه دكمه Shift را بگيريد و Space را فشار دهيد.
براي نوشتن «ي» از D استفاده كنيد. («ی» قديم صفحه كليدتان، با Shift+V نوشته مي‌شود)
براي نوشتن حرف «پ» از دكمه «~» استفاده كنيد. اين دكمه كنار عدد يك و زير «Esc» است
حرف «ژ» به جاي Shift+V، با دكمه «\» نوشته مي‌شود.
ويرگول، Shift+T و نقطه ويرگول (؛) Shift+Y هستند.
گيومه با Shift+L باز مي‌شود و با Shift+K بسته مي‌شود.
فتحه يا ــَـ را با Shift+A، كسره يا ــِـ با Shift+D و ضمه يا ــُـ با Shift+S نوشته مي‌شوند. انواع تنوين هم با Shift+Q، Shift+E و Shift+W نوشته مي‌شوند.
بقيه حروف سر همان جاي قبلي‌شان هستند. براي ديدن باقي علامت‌ها مسير زير را طي كنيد:
All Programs => Accessories => Accessibility => "On Screen Keyboard"
زبان را فارسي كنيد و دكمه شيفت را فشار دهيد

۵- اين كي‌برد، هنوز كمبودهايي دارد. مثلاً «ک» ويندوز 2000 و XP را نمي‌توان با آن تايپ كرد. فاصله ناشكستني (Non breaking space) ندارد و ... اما همين داشتن نيم‌فاصله نعمت بزرگي است. اگر به صفحه کليد قبلي‌تان عادت كرده‌ايد، اندكي تمرين كنيد؛ حتماً خيلي زود به آن عادت مي‌كنيد.

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

با سلام، تلاش خوبی است برای حل مشکلات زبان فارسی ولی تکراری و ناقص. گروه دانشگاه صنعتی شریف اینکار را چند سال پیش انجام داده و تقریباً کامل است. همانگونه هم که می‌بینید من از نیم فاصله استفاده کرده‌ام و حرف ی هم کاملاً فارسی است و اون دو تا نقطه مسخره رو زیرش نداره.
حالا که شما زحمت می‌کشید برای راهنمایی و کمک به دیگران چه بهتر که اینکار را به درستی و کامل انجام دهید.
این هم لینک مربوط به کار آنها: http://www.farsiweb.info/howto/win2keyb/
ولی اگر فایل رو داونلود کنید از روشی که شما گفتید هم به راحتی می‌شود برای نصب آن استفاده کرد. در ضمن این کار برای ویندوز ۲۰۰۰ انجام شده بود ولی برای ویندوز XP هم قابل استفاده است و هیچ مشکلی من تاکنون با آن نداشته‌ام.

ارادتمند
محمد فاطمی

[ محمد ] | [جمعه، ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۲:۴۶ صبح ]


باتشکر از زحمات همه
يک راه ساده تر هم هست وآن استفاده از امکانات ويندوز اکس پي است.
درکنترل پنل به Regional and language options
مراجعه کنيد وبا استفاده از امکان نصب زبانهاي مختلف ويندوز براحتي حروف فارسي را نصب ميکند سپس بااستفاده از ساير امکانات ان کيبورد فارسي هم انتخاب کنيد.
براي سوئيچ کردن بين فارسي و انگليسي هم از
استفاده کنيد Alt+Shift

[ Rahamt ] | [جمعه، ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۱۱:۱۰ صبح ]


این کار شما غیر استادندارد است یعنی از یونیکد استاندارد استفاده نمی‌کند و traylayout خیلی بهتر است و من از آن استفاده می‌کنم

[ s ] | [جمعه، ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۶:۱۸ بعدازظهر ]


آقاي فاطمي
من كار بچه‌هاي شريف را تازه ديم. ولي متآسفانه لينك چنداني به صفحه آن‌ها داده نشده است (كلاً دو لينك. اين را گوگل مي‌گويد)

آقاي رحمت
اين كار، جايگزيني Layout غيراستاندارد و ناكارآمد ويندوز با يك Layout جديد و بهتر است و كاملاً واضح است كه نصب زبان فارسي، پيش از آن بايد انجام شده باشد. قصد اين است كه يك سري كاراكترها را كه در صفحه كليد پيش‌فرض ويندوز وجود ندارد و براي درست نوشتن به زبان فارسي، به آن‌ها احتياج داريم، به صفحه‌كليد اضافه كنيم

آقا يا خانم S
فكر مي‌كنم در معناي استاندارد يونيكد اشتباه كرده‌ايد. كاراكترهايي كه پس از دانلود و نصب اين فايل مي‌شود تايپ كرد، همه جزو كاراكترهاي استاندارد يونيكد هستند. اصلاً بيشتر كاراكترهاي اين صفحه كليد، همان كاراكترهاي صفحه كليد استاندارد هستند و مابقي هم كاراكترهاي استاندارد يونيكد. در ضمن، صفحه كليد چه ربطي به يونيكد دارد؟

[ بهرنگ تاج‌دين ] | [جمعه، ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۹:۰۵ بعدازظهر ]


من هم همين کار رو ميکنم ولي چندتا فايل ديگه همه هست...

[ Moly ] | [یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۶:۴۴ صبح ]


سلام،
اینکار شما اشتباه است!!!
ک و ی در ویندوز های جدید با استاندارد فارسی هستند ولی در
ویندوز 98 با استاندارد عربی!
پس بجای اینکه به ویندوز عربی برگردیم؛ باید ویندوز عربی را اصلاح کنیم. در ضمن اکثریت کاربران دیگه از ویندوز 98 استفاده نمیکنند.
در نرم افزارهای جدید، مرتب سازی و .... همه بر اساس استاندارد فارسی انجام میشود. همینطور جستجو
پس راه غلط را نباید ادامه داد.

[ payam ] | [پنجشنبه، ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۱۱:۴۰ صبح ]


آقاي پيام
من حقيقتاً متوجه نمي‌شوم كه شما چه اصراري داريد كه ديگران را تشويق كنيد كه همچنان به غلط نوشتن ادامه بدهند، اما خداي نكرده از «كاف» و «ي» به قول شما «با استاندارد عربي» استفاده نكنند!
آقاي عزيز
بر خلاف نظر شما، ويندوزهاي جديد هم همچنان با دو كاراكتري كه در استاندارد يونيكد، با كد 1705 و 1740 شناخته مي‌شوند (به قول شما «ک» و «ی» فارسي) خيلي بيشتر مشكل دارند، در حالي كه با كاراكترهاي 1603 و 1610 («ك» و «ي» به قول شما عربي) هيچ مشكلي ندارند. مثلاً در نرم‌افزار Word يا ساير نرم‌افزارهاي مجموعه «Microsoft Office» هر كدام از آن دو كاراكتري كه شما فارسي مي‌دانيدشان، يه عنوان يك كلمه جديد شناخته مي‌شوند و نه بخشي از يك كلمه فارسي ديگر (با نگه داشتن كليد كنترل و فشار دادن دكمه‌هاي راست و چپ، مكان‌نما يك كلمه به شمت راست و چپ مي‌رود. مي‌توانيد ببينيد كه «ک» و «ی» هر كدام يك كلمه مي‌شوند)
در ضمن، استفاده از يك يا دو كاراكتر عربي در عوض سر و سامان بخشيدن به اين رسم‌الخط ابداعي عجيب و غريب و غير قابل فهم موجود، كاملاً مي‌عرضد. اگر دغدغه فارسي (يا پارسي) را داريد، به جاي فكر كردن به «ك» و «ي» به فكر درست نوشتن باشيد

[ بهرنگ ] | [جمعه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۲:۱۲ بعدازظهر ]


به نام خدا
با سلام، اينجانب هم مشكلات ياد شده را درك كردم و ابتدا حرف ي و كليدهاي پ، ژ را اصلام كردم بعد آمدم و كاف را اصلاح نمودم و تقريباً معادل صفحه كليد برنا رايانه را كه از پارسا ٩٩ مورد پسند بود ايجاد نمودم و براي آن يك فايل نصب به همراه يك تصوير حاوي آرايش صفحه كليد و چند سطر توضيح قرار دادم اما فايل kbdfa را دست نزدم بلكه يك نام جديد گذاشتم و در رجيستري بجاي kbdfa.dll نام آن را ثبت كردم و جالب است بدانيد كه دستور osk.exe كه مال خود ويندوز است آرايش صفحه كليد را مي‏دهد.
در گامي ديگر كليدهاي عددي رديف بالا را با اعدا فارسي يونيكد(آن دسته كه در اكسل هم عدد شناخته مي‏شوند) جايگزين كردم زيرا در KeyPad اعداد لاتين با ارزش عددي محفوظند. در صورت تمايل به داشتن هر يك از نسخ ١ يا ٢ با ايميل اعلام فرماييد. nowakb2@yahoo.com
چسبيدن به دو تا كدي كه بيلي گفته كاف و ياي فارسي؛ درست فارسي‏نوسي نام ندارد اينها همه صورتي براي انتقال مفاهيم است و براي نمايش فارسي، اينها لازم است و به نظر نمي‏رسد عربها يا فارسها رسم‏الخط را از كامپيوتر گرفته باشند يا اينكه آنان مبتكر و مخترع كامپيوتر بوده باشند.

آقاي فاطمي هم با فونتهاي برنا رايانه BTahoma تست كنند و تمام ياهاي كوچك را ياي بزرگ ببينند بعد بگويند ...
يك راه ديگر هم تايپ متن حاوي ياي شما در notepad ويندوز xp و ذخيره با فرمت ANSI است كه اگر پيغام هشدار مربوط به Encoding داد معلوم است ياي شما مسئله دارد.
خدا نگهدار

[ الف.ميم ] | [شنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۵، ۵:۲۹ بعدازظهر ]


كيبرد استاندارد فارسي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران سال‌هاست كه تدوين شده است. جاي پ و ژ و كاما و نقطه‌ويرگول و... هم مشخص شده است. يك سرچ بزنيد. ي و ك هم فارسي نيستند، اين جدا ديده شدن و بقيه صحبت‌ها خيانتي است كه مايكروسافت در حق ايراني‌ها كرد.

[ سينا ] | [شنبه، ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۸۶، ۱۱:۲۲ صبح ]


كيبرد استاندارد فارسي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران سال‌هاست كه تدوين شده است. جاي پ و ژ و كاما و نقطه‌ويرگول و... هم مشخص شده است. يك سرچ بزنيد. ي و ك هم فارسي نيستند، وجود اين حرف‌ها روي كيبرد در وهله اول و عربي‌زدگي سيستم ويندوز (اين جدا ديده شدن و بقيه صحبت‌ها) خيانتي است كه مايكروسافت در حق ايراني‌ها كرد.

[ سينا ] | [شنبه، ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۸۶، ۱۱:۲۳ صبح ]


دوستان سلام

مدتي پيش keyboard بعنوان كادو گرفتم پس از install همه كليدها درست كار ميكنند بهجز كليد شماره ها كه فقط لاتين است key board مدل FARA 5500 FCR-8130 . بسيار ممنون ميشوم اگر كسي بتواند كمك كند.

با تشكر فراوان

[ yadi ] | [شنبه، ۳ آذر‌ماه ۱۳۸۶، ۴:۴۳ بعدازظهر ]


يبليبليبلليبل

[ يبليبليل ] | [جمعه، ۱۴ تیر‌ماه ۱۳۸۷، ۴:۵۸ بعدازظهر ]


با تشكر

[ farshid ] | [شنبه، ۱۲ مرداد‌ماه ۱۳۸۷، ۰:۰۳ صبح ]


لطفا از این مطلب بازدید فرمایید.
{ سیگنالهای پراکنده } - جدید ترین نسخه اصلاح شده کیبورد فارسی ویندوز - جدید 5.1.2600.0 kbdfa.dll ...
http://snjonline.blogfa.com/post-394.aspx

[ sina ] | [دوشنبه، ۲۳ دی‌ماه ۱۳۸۷، ۰:۵۹ صبح ]


یه سر به این لینک بزنید و kbdfa.dll جدید را دانلود و تست کنید . مطمئنا شما را راضی خواهد کرد.
البته هم "ی" فارسی دارد هم "ک" و بقیه حرفها و نشانه ها و جای "ژ" و "پ" هم دقیقا همان جایی است که باید باشد و در کیبورد مشخص شده است.
من یک نسخه مناسب و جدید این فایل را کرک کردم و نقشه حروف آن را ویرایش کردم.
http://snjonline.blogfa.com/post-394.aspx

[ sina ] | [دوشنبه، ۲۳ دی‌ماه ۱۳۸۷، ۱:۱۱ صبح ]


این فایل رو از سایت snjonline.blogfa.comکردم جای پ و ژ درست شد ولی شیفت فاصله درست نشد.

[ لیلی ] | [سه شنبه، ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۰:۵۷ بعدازظهر ]


سلام لطفا در باره فرق بين ويندوز xp و 2000 مطلب بذاريد با تشكر

[ مريم ] | [پنجشنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۸:۲۰ بعدازظهر ]