دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
دوشنبه ۵ تیر‌ماه ۱۳۸۵

بي‌شرف‌ها و حافظه تاريخي كوتاه‌مدت ما

۱- ۸ آذر ۱۳۷۶ را به ياد مي‌آوريد!؟ حتماً كه همين طور است. چه كسي مي‌تواند آن روز را فراموش كند!؟ اما احتمالاً يادتان نمي‌آيد كه فرداي آن روز، برنامه «ورزش و مردم» بهرام شفيع، با حضور دو سه نفر به اصطلاح! كارشناس فوتبال پخش شد و فكر مي‌كنم يكي‌شان همين محمد دادكان بود. كارشناسان محترم آن شب تشخيص دادند كه صعود ايران به جام جهاني، نه توسط والدير ويرا و بيژن ذوالفقارنسب و پرويز كماسي، كه به وسيله محمد مايلي‌كهن و مجيد جهانپور و ولي‌الله صالح‌نيا به انجام رسيده است!

۲- هيچ گاه آن برنامه سراسر دروغ و عاري از شرافت را فراموش نمي‌كنم. انگار كه يادمان مي‌رود كه مايلي‌كهن چه بلايي بر سر آن تيم آورده بود. انگار كه به همين سرعت فراموش كرده‌ايم تاكتيك آن تيم رؤيايي را كه خاكپور توپ را مي‌گرفت و از نيمه زمين، روي دروازه حريف مي‌فرستاد. انگار كه يادمان مي‌رود كه تيم از دقيقه ۷۰-۶۰ ناي راه رفتن در زمين را نداشت و از آن مهم‌تر، انگار كه يادمان مي‌رود كه مايلي‌كهن به پاشازاده (آماده‌ترين مدافع آن دوران) بازي نمي‌داد و در تمرين به او گفته بود «تو سر زدن بلد نيستي!» به مدافعي كه در ليگ حدود ۱۰ گل به ثمر رسانده بود و همه با ضربه سر!
آيا واقعاً كسي پيدا مي‌شود كه باور كند اگر حاجي مايلي كنار نمي‌رفت، تيم ما مي‌توانست به جام جهاني برود!؟ قطعاً كه نه

۳- شب بازي با آنگولا، يك دفعه سر و كله لاشخوران فرصت‌طلب پيدا مي‌شود و هر چه از دهنشان در مي‌آيد، نثار فدراسيون و برانكو مي‌كنند و دوباره بحث مربي ايراني را پيش مي‌كشند و آن قدر هم ناشيانه، كه مي‌گويند: «آرزوي هر مربي ايراني است كه در جام جهاني، روي نيمكت تيم ملي بنشيند»
آقا جان! تعارف كه نداريم. اگر مايلي‌كهن، شاهرخي يا امثالهم روي نيمكت تيم در دوره مقدماتي بودند، تيم به جام جهاني نمي‌رفت كه نمي‌رفت. چرا خودتان را گول مي‌زنيد؟ يادتان نمي‌آيد كه تيم با همين جناب شاهرخي چطور به اردن باخت و آبروي فوتبالمان را به باد داد؟ يادتان نمي‌آيد كه تيم حاجي مايلي ۰-۲ به قطر باخت؟ يادتان نمي‌آيد كه در آن ديدار بيشتر از ۲۰ بار مهاجمانمان در آفسايد ماندند و استاد نتوانست حتي جلوي همين تكنيك ساده حريف را بگيرد؟

۴- بدترين اتفاقي كه مي‌تواند پس از ناكامي (نسبي) در پايان يك دوره نوگرايي بيفتد اين است كه به دامان واپس‌گرايي و چرخش به عقب بيفتيم و عجيب اين كه يادمان نيايد كه قديم، خيلي اوضاعمان از اين بدتر بود.
اين اتفاق خواهد افتاد. همان طور كه بعد از خاتمي، احمدي‌نژاد به سر كار آمد، بعد از صفايي فراهاني و دادكان، بلاژويچ و برانكو، دوباره نوبت به عابديني و مصطفوي، و مايلي‌كهن و پورحيدري مي‌رسد.
واقعاً كه چه مي‌كند اين حافظه تاريخي كوتاه‌مدت و پراشتباه ما!؟

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

( اين کامنت هيچ ربطی به اين يادداشت نداره . به کامنت خودت واسه من ربط داره ! گفتم نگی دختره قاطی داره!)
سلام ... بهرنگ عجب رویی داری ها! هر کی ندونه ، شما انگلیسی ها خودتون بهتر می‌دونین که متقلب کیه و ۴۰ سال پیش تنها قهرمانی‌تون به شکل بی‌شرمانه ای حق آلمان بود که دزدیدین! حالا آلمان پوز آرژانتین متقلب رو که می‌زنه ؛ اما شک نکن که پوز شماها هم به خاک مالیده خواهد شد . البته اگه قبلش کس دیگه‌ای پوزتون رو نزنه!

[ غزل ] | [سه شنبه، ۶ تیر‌ماه ۱۳۸۵، ۰:۰۶ بعدازظهر ]