دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
شنبه ۹ تیر‌ماه ۱۳۸۶

۵۰ ليتر بنزين، هديه دولت به مناسبت ۲۴ اسفند

۱- از آغاز سهميه‌بندی بنزين، شگفت‌زده شدم. باور نمی‌کردم که احمدی‌نژاد و دولتش، حاضر به انجام چنين کاری بشوند و محبوبيت خود را «قربانی» کنند.
در اين چند روز، هر چه خواندم، از «اجبار قانون بودجه» يا «آمادگی برای شرايط تحريم» به عنوان دليل انجام اين کار، ياد شده بود. دلايلی که مرا قانع نمی‌کنند.

۲- نمی‌توانم قبول کنم که به اجبار قانون و بودجه بود که دولت نهم، چنين کاری را انجام داد. چرا که اين، دولتی نيست که خيلی قانون و آيين‌نامه بتواند جلويش را بگيرد. برای نمونه، آن زمان که لايحه تأسيس صندوق مهر رضا، در مجلس رأی نياورد، شورای اداری کشور به رياست محمود احمدی‌نژاد، رأی به تأسيسش داد.
پارسال و پيارسال هم بودجه کافی برای واردات بنزين پيش‌بينی نشده بود و به ضرب لايحه دوفوريتی، در صندوق ذخيره ارزی را باز کردند.
امسال هم انتخابات مجلس در پيش است و نمايندگان، حتی آسان‌تر از سال‌های قبل، به هر لايحه‌ای برای برداشت از حساب ذخيره ارزی، رأی موافق می‌دهند؛ به ويژه اگر برای بنزين باشد.

۳- از طرف ديگر، فکر هم نمی‌کنم که تحريم‌های احتمالی ناشی از پرونده هسته‌ای و طرح کنگره آمريکا برای جلوگيری از صدور بنزين به ايران، چندان در تصميمات دولت و آقای رييس‌جمهور، نقشی ايفا کنند. چرا که اصولاًً او به امروز (و حداکثر انتخابات دو سال بعد) فکر می‌کند و نه آينده‌ای دورتر و امکان ندارد که از ترس يک «احتمال» محبوبيت خويش را به خطر بيندازد.

۴- سهميه‌بندی بنزين، به هر دليلی که آغاز شده باشد، فرصتی طلايی به دولت برای تبليغات می‌دهد. چرا که دولت قادر است چنان از اين موضوع بهره‌برداری کند که دست آخر، مجموع دست‌اوردهای تبليغاتی‌اش از سهميه‌بندی بنزين، بيش از نارضايتی‌های اين چند روزه باشد.
حدس زدن سناريوهای ممکن، اصلاْ کار سختی نيست.

۵- آقای رييس‌جمهور به يک سفر استانی رفته‌اند تا در جمع مردم هر شهرستان و دهستانی سخنرانی کنند. يک دفعه می‌فرمايند: «من امروز، پدر پيری رو ديدم که به من گفت کشاورزی می‌کند و بعد از سهميه‌بندی بنزين، کرايه رفتن به شهر گران شده و ديگر نمی‌تواند برای ديدن نوه‌اش، به شهر برود. من به او گفتم که دولت، نوکر مردم است و راضی نيست که شما اذيت شويد. من، همين جا از پشت همين تريبون به وزير نفت می‌گويم که از فردا صبح، سهميه‌بندی بنزين را قطع کند تا اين پدر پير ما هم بتواند به شهر برود»

۶- يک عيدی را در نظر بگيريد. فرقی نمی‌کند نوروز باشد يا عيد فطر يا اصلاً همين سوم تير خودمان. آقای رييس‌جمهور، شب، خواب‌نما می‌شوند؛ صبح به صفحه تلويزيون می‌آيند و اعلام می‌کنند که «به مناسبت اين روز فرخنده، نفری ۵۰ ليتر سهميه اضافه، عيدی دولت به مردم»
مناسبت‌های پيشنهادی: عيد فطر، اول مهر و شب چله! البته اگر سخنرانی عيد نوروز باشد، بهتر است. چون بيننده بيشتری دارد.
اما به نظر من، بهترين گزينه «حماسه ۲۴ اسفند» (البته منظور، شرکت حماسی مردم در انتخابات مجلس هشتم است. با روز تولد محمدرضا پهلوی ملعون معدوم اشتباه نشود)

۷- البته روش‌های ديگری هم هست. مثل انداختن گناه سهميه‌بندی به گردن مجلس يا فرستادن لايحه‌ای برای لغو آن.
حتی می‌توانند آمار استفاده ۷۰ درصدی دهک نخست درآمدی را به رخ مردم بکشند و آن را گامی در جهت مبارزه با «مافيای نفتی» بدانند. اين با ادبيات آقای احمدی‌نژاد، سازگاری عجيبی دارد.
حتی می‌توان از الان، شعارهای بسياری از کانديداهای نمايندگی مجلس هشتم را حدس زد: «لغو سهميه‌بندی بنزين»

۸- من به شدت با هر اقدامی در راه اصلاح وضعيت مصرف سوخت در کشور موافقم. حتی اين اقدام را (با وجود تأخير ۳۶ روزه در شروعش) بهترين تصميم و عمل دولت نهم می‌دانم.
هر چند که ايده‌آل، آزادسازی و واقعی‌سازی قيمت بنزين (و ساير حامل‌های انرژی) است. اما با ادامه يافتن سهميه‌بندی، دولت مجبور خواهد شد که بنزين آزاد هم توزيع کند که قيمت «واقعی‌تری» خواهد داشت.

۹- گازوييل را فراموش نکنيد. مصرف روزانه گازوييل در کشور، حدود ۲۰ ميليون ليتر بيشتر از بنزين است. اگر بنزين يارانه‌ای، به بهايی کمتر از يک پنجم قيمت واقعی آن فروخته می‌شود، قيمت واقعی هر ليتر گازوييل، بيش از ۳۰ برابر آن مقداری است که اکنون برايش می‌پردازيم.

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

بهرنگ عزيز سلام.اميدوارم كه حال و احوال بهتر از قبل باشه در ضمن " تولدت مبارك ". ( دو نقطه دي )

[ يونس ] | [یکشنبه، ۱۰ تیر‌ماه ۱۳۸۶، ۹:۴۵ بعدازظهر ]


دوباره سیاست. دوباره حرفهای تکراری . دوباره زیر سوال بردن یک عده انسان مثل خودمون.
گاهی از خودم می پرسم این کسائی که اینقدر غر می زنن اگه خودشون مسئولیتی داشتن چکار می کردن ؟
شاید اون موقع من تو ی وبلاگم از شما و کارهاتون که اصلا برام جالب نیستن می گفتم. ..

[ شمیم ] | [سه شنبه، ۱۲ تیر‌ماه ۱۳۸۶، ۴:۲۷ بعدازظهر ]


تولدت مبارک بشر. این جریان پا شکستن چیه؟

[ عماد ] | [چهارشنبه، ۱۳ تیر‌ماه ۱۳۸۶، ۰:۱۴ صبح ]


بهرنگ جان همیشه سبز، یونس لطف کرد و خبر داد که امروز تولدته. مبارک باشه سالروز تولدت. ارادت و شادباشم تقدیمت.

[ حرف حساب ] | [چهارشنبه، ۱۳ تیر‌ماه ۱۳۸۶، ۲:۰۵ صبح ]