دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
چهارشنبه ۱۶ مرداد‌ماه ۱۳۸۷

فوق لیسانس؛ پاپام خریده از بیزانس

۱- همان طور که انتظار می‌رفت، مجلس هشتم در نخستین مواجهه‌اش با وزرای پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد، مقاومت چندانی از خود نشان نداد و به راحتی به هر سه نفر رأی اعتماد داد. در این راه، نه جانشینی بهبهانی ۶۸ ساله به جای رحمتی «بازنشسته» و نه معرفی علی کردان (که جز معاونت اداری - مالی صدا و سیما، کارنامه مدیریتی قابل توجهی نداشت) برای وزارت کشور، موجب نشد که اصول‌گرایان مجلس هشتم در برابر دولت مقاومت کنند.

۲- اما جالب‌ترین نکته در این میان، مطرح شدن بحث مدرک تحصیلی علی کردان از سوی دو تن از نمایندگان اصول‌گرا (و تندرو) مجلس بود که مدارک دکترا و فوق‌لیسانس وی را زیر سؤال بردند. روح‌الله حسینیان («خسرو خوبان» سابق) تناقض در اظهارات کردان پیرامون مدرک دکترایش را زیر سؤال برد و گفت: «ما نفهمیدیم تعلیم و تربیت در اسلام چه ربطی به حقوق اساسی دارد.» و بعد علیرضا زاکانی هم اعلام کرد: «فوق لیسانس آقای کردان هم پایه و مبنا ندارد

۳- اما کردان، تنها عضو کابینه دولت نهم نیست که مدارک دانشگاهی‌اش جای بحث دارد. چرا که برای نمونه، علی سعیدلو، معاون اجرایی فعلی رییس‌جمهور از دانشگاهی به نام هارتفورد در آمریکا مدرک دکترا گرفته است که خود این دانشگاه و نحوه تحصیل از راه دور سعیدلو، جای سؤال دارد. (مطلب مجله تایم درباره دکترای علی سعیدلو را بخوانید)
و البته نمونه معروف‌تر، «مرد علمی سال» ۲۵۰ دلاری کابینه، محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم است که هر چه از او بگوییم، کم است.

۴- نکته اصلی این‌جاست که اصولاً مدرک دانشگاهی، چندان نشانه طرز فکر و توان مدیریتی یک نفر نمی‌تواند باشد. چنان‌که محمد خاتمی روحانی، نگاهی بارها علمی‌تر نسبت به محمود احمدی‌نژاد تحصیل‌کرده و استاد دانشگاه داشت.
از دیگر سو مدیرانی نظیر غلامرضا آقازاده (وزیر اسبق نفت و رییس فعلی سازمان انرژی اتمی) و محمد شریعتمداری (وزیر بازرگانی دولت خاتمی) در کشور بوده و هستند که با وجود عدم برخورداری از تحصیلات عالیه، کارنامه مدیریتی قابل قبولی از خود به جا گذاشته‌اند.
سؤال این‌جاست که واقعاً چه نیازی به این دکتراهای بحث‌برانگیز وجود دارد؟

۵- شاهکار بینش‌پژوه، آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا و خواننده، ترانه‌ای دارد به نام «اسکناس» در آلبومی به همین نام که در واقع، نخستین آلبوم رپ ایرانی به شمار می‌رود. در جایی از این ترانه، از یک بچه پول‌دار سوسول می‌پرسد: «مدرکت چی؟» و او پاسخ می‌دهد: «فوق‌لیسانس؛ پاپام خریده از بیزانس»

لینک مطلب در بالاترین

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما: