دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸

دوگانه موسوی - کروبی برای پیروزی احمدی‌نژاد

این روزها برخی از شکل‌گیری دوگانه کروبی - موسوی به جای دوگانه‌های احمدی‌نژاد - کروبی، احمدی‌نژاد - موسوی یا اصلاً احمدی‌نژاد - دیگران سخن می‌گویند. نمونه‌اش اکبر منتجی که نوشته است: «فکر می‌کنم بازی انتخابات از این به بعد بر روی دو نامزد اصلاح‌طلبان متمرکز می شود و دوقطبی موسوی - کروبی شکل می‌گیرد.»

از قرار معلوم در اکثر نظرسنجی‌های کشوری، محمود احمدی‌نژاد حد نصاب لازم برای پیروزی در همان دور اول انتخابات را دارد. بنابراین اصولاً هر دو نامزد اصلاح‌طلبان بازنده انتخابات پیش رو خواهند بود؛ چه رأی موسوی پنج برابر کروبی باشد و چه رأی کروبی پنجاه برابر موسوی.

اما اگر در ۲۷ روز باقی‌مانده تغییر چشم‌گیری در میزان آرای نامزدها رخ بدهد، باز هم بعید است که جابه‌جایی آرا به حدی باشد که مثلاً یکی از دو نامزد اصلاح‌طلبان در دور نخست برنده انتخابات شود یا دو نامزد راه‌یافته به مرحله دوم، میرحسین موسوی و مهدی کروبی باشند.

فعلاً همه امید (و شاید آرزوی) اصلاح‌طلبان این است که در برگ رأی کمتر از نصف به علاوه یک نفر رأی‌دهندگان، نام محمود احمدی‌نژاد نوشته شود و وی به همراه یکی از این دو نامزد به دور دوم راه یابند.

در چنین شرایطی، نامزد اصلاح‌طلب راه‌یافته به دور دوم، شدیداً نیازمند آرای حامیان نامزد دیگر است و بدون آن آرا، کمترین شانسی برای پیروزی وی نمی‌توان قائل شد (بعید است کسانی که در دور اول به احمدی‌نژاد رأی داده‌اند، در دوم به رقیبش رأی دهند.)

در این شرایط، سخن گفتن از دوگانه موسوی - کروبی و تلاش برای یارگیری از جبهه دیگر نامزد اصلاح‌طلب و جابه‌جایی آرا بین سبدهای این دو نامزد، منجر به افزایش مجموع آرای این دو کاندیدا نخواهد شد. در نتیجه، این دوگانه‌سازی بر نه تنها تأثیری بر فرد پیروز انتخابات 22 خرداد نخواهد داشت، که با عمیق‌تر شدن اختلاف میان دو اردوگاه، عملاً اندک امیدها برای پیروزی اصلاح‌طلبان نیز به شکست تبدیل می‌شود.

اگر بدبینانه بخواهیم نگاه کنیم، باید بگوییم که طرفداران دوگانه‌سازی بین دو نامزد اصلاح‌طلب عملاً از جذب آرای احمدی‌نژاد و پیروزی در انتخابات پیش رو ناامید شده‌اند. در نتیجه از الان به فکر بعد از انتخابات هستند و می‌خواهند با بیشتر کردن سهم خود در سبد آرای اصلاح‌طلبان، بعداً به استناد این آرا، رهبری اصلاح‌طلبان را به دست بگیرند یا آن را به عنوان چماقی بر سر دیگر گروه‌ها بکوبند؛ چنان‌که با گذشت چهار سال از انتخابات ریاست جمهوری سال 84، هنوز ترکش‌های آن در جنگ‌های لفظی بین گروه‌های مختلف اصلاح‌طلبان دیده می‌شود.

به نظر می‌رسد که منتقدان احمدی‌نژاد در مدت کوتاه باقی‌مانده تا انتخابات باید همه سعی و تلاش خود را معطوف به کاهش نسبت و تعداد مطلق آرای وی کنند. هر گونه عملی که مسیری دیگر داشته باشد، عملاً کمک به محمود احمدی‌نژاد خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری تنها یک برنده دارد؛ باقی کاندیداها بازنده‌اند؛ چه دوم شوند، چه دو هزارم؛ چه یک رأی بیاورند، چه پنجاه درصد آرا منهای یک رأی. این را نباید فراموش کرد.

> بخوانید:
وقتی رقیب اصلی فراموش می‌شود (بر ساحل سلامت)
آتش‌بس یک‌طرفه تا روز انتخابات (آق بهمن)

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

موافقم که فعلا نباید آتش اختلاف را دامن زد و در وهله ی اول سعی باید بر به میدان کشانیدن مردم و رای دادان آن ها به فردی غیر از احمدی نژاد باشد .
یک گلایه از شما دارم که بسیار ناامید کننده نوشته اید.من نمی پذیرم که احمدی نژاد بتواند در همان مرحله ی اول رای بیاورد حتی اگر انتخابات همین فردا برگزار شود-این نظر سازی ها نباید بر شما اثر بگذارد- چه برسد به اینکه ما تبلیغات تلویزیونی را پیش رو داریم و در صورت اتخاذ استراتژی مناسب آرای اصلاح طلبان علی الخصوص موسوی مطمئنا جهش خواهد داشت.

[ صادق ] | [شنبه، ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۱۶ بعدازظهر ]


كاملا باهات هم عقيده ام

[ aMiN ] | [شنبه، ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۵:۴۱ بعدازظهر ]


اصلاح طلبانی همچون مشارکت و خاتمی دایه ی رهبری اصلاحات و پدر اصلاحات رو در سر دارند! چرا باید با کروبی اینهمه بد رفتار بشه ؟ قبول که تا همین دو سال پیش خیلی بد حرف می زد و یه اشکالاتی داشت ولی الان که همه افراد سرشناس اصلاح طلبان به کروبی پیوستند چرا باید از موسوی حمایت بکنند ؟ اصلا" در حمایت خاتمی از موسوی مشکلی نیست ، مشکل اینجاست که این حمایت بدون در نظر گرفتم کروبی اتفاق افتاده !!!

[ بهزاد ] | [شنبه، ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۹:۴۱ بعدازظهر ]


البته باید توجه کرد که در حال حاضر تنها کسی که می تونه مملکت رو خوب اداره کنه و پیشرفت حاصل بشه، احمدی نژاده. نباید منافع مردم و پیشرفت کشور رو صرف مسخره بازی های حزبی و چپ و راستی کرد. اکثر مردم به برنامه رای می دهند. به همین دلیل احمدی نژاد پیش افتاده. موسوی فقط تخریب می کند و مردم هم اهمیتی به این حرفها نمی دهند.

[ mammad ] | [سه شنبه، ۵ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۴۹ بعدازظهر ]


واشنگتن پست : احمدی نژاد محبوب است چون ایران را قدرتمند کرده است .

[ بابک ] | [سه شنبه، ۵ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۳:۱۳ بعدازظهر ]


حرف مفت نزنید لطفا..
فقط میرحسین موسوی عزیز

[ ] | [جمعه، ۸ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۲۳ بعدازظهر ]


سلام
در مناظرات پیش رو بین کاندیداها ، موسوی به شدت اراء خود را ازدست خواهد داد چرا که در بسیاری از مستندات که بر ضد او هست و به حق می باشد در مقابل حریفان قدری چون دکتر احمدی نژاد و علی الخصوص دکتر رضایی قدرت استدلال و دفاعی نخواهد داشت. هرچند بر نظر افرادی که چشم بسته اند و نمیدانند چرا رای میدهند تاثیری نمیگذارد.

[ حسین ] | [یکشنبه، ۱۰ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۹:۲۵ بعدازظهر ]


doostan ! kash yekhurde deghat mikardid ta goole in arajif rajebe doganegio shekaste ara beyne donafar nagido ghabool nakonid.

AVALIN chizi ke tarafdaraye Karoobi mesle khodam va montaghedaye Moosavi mikhan ba AVALIN chizi ke tarafdaraye Moosavi mikhan yeki hast ! ke unam nayumadane Ahmadi Nezhade. Pas bijahat be in Negaraniye ahmaghane daman nazanid. man dar dore dovom be raghibe Ahmadi nezhad rai midam. vali saiye khodamo mikonam ke Karoobi bejaye Moosavi be dore dovom bere.

[ yeki ] | [چهارشنبه، ۱۳ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۱۰ صبح ]


لطفا موافقان و مخالفان احمدی نژاد و موسوی را با هم مقایسه کنید
مخالفان احمدی نژاد:
اسرائیل
آمریکا
ضدانقلاب
سکولار
اکثر افراد بی بندو بار
موافقان:
رهبری
مردم متدین و انقلابی و وفادار به امام و شهدا
اکثر مردم
مخالفان موسوی:
اکثر مردم
خانواده شهدا و ایثارگران
موافقان:
اسرائیل
بهاییت
آمریکا
صهیونیزم
رفسنجانی و دخترش
ضد انقلاب ها
بی بند و بار ها
بی حجاب ها
مرفهان بی درد که منافعشان در خطر است
کسانی که هیچ گاه رای نمیدادند

[ منتظر ] | [چهارشنبه، ۱۳ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۷:۳۰ بعدازظهر ]


 موسوی قبل از انقلاب برای اینکه عضو هیئت علمی دانشگاه شود از ساواک تاییدیه گرفته بود!!!!!!!
 در سال 53 در بحبوحه انقلاب خانواده خود را به آمریکا فرستاد!!!!!
 با وجود تاکید امام(ره) بر هنر متعهد و تعریف دقیق از هنر در 12 سال کار در فرهنگستان هنر حتی یک کار بنام و برای امام و انقلاب و شهدا نداشته است!
 موسوی 20 سال سکوت کرد در چه شرایطی!
 وقتی فاجعه کوی دانشگاه توسط دولتمردان اصلاحات اتفاق افتاد احساس خطر نکرد!
 وقتی به رهبر گفتند باید یکبار دیگر جام زهر را بنوشی احساس خطر نکرد!
 وقتی نمایندگان مجلس در مخالفت با قانون اساسی تحصن کردند احساس خطر نکرد!
 وقتی جریان ننگین برلین اتفاق افتاد احساس خطر نکرد!
 وقتی از بودجه بیت المال ضد فرهنگ ایرانی و اسلامی استفاده کردند احساس خطر نکرد!
 وقتی تصمیمات شورای عالی امنیت ملی لو میرفت به طوری که یک ساعت بعد رادیو های خارجی ضد ایران خبردار میشدند احساس خطر نکرد!
 وقتی اسناد بکلی محرمانه با حمایت دولت اصلاحات به سرقت رفت احساس خطر نکرد!
 وقتی وزیر امور خارجه خاتمی نامه ای محرمانه به بوش نوشت که ما دست از حمایت فلسطین و لبنان برمیداریم و برنامه های هسته ای خود را شفاف سازی میکنیم فقط شما به ما حمله نکنید احساس خطر نکرد!
 وقتی نفوذ سکولاریزم را در جامعه و بدنه دولت دید احساس خطر نکرد!
 وقتی در روزنامه های به اصطلاح روشنفکر اصلاح طلب به مردم گفتند lلشگر قابلمه بدست بدبخت احساس خطر نکرد!
 وقتی خاتمی به خاطر مشاهده بازی فوتبال در نیمه شب در جلسه دولت با چشمان پف آلود حاضر شد احساس خطر نکرد!
 وقتی اسامی 35 نفر از دولت مردان اصلاحات از جمله آقای حاجی به خاطر مدرک دکترای جعلی دانشگاه هاوایی منتشر شد احساس خطر نکرد!
 وقتی رمضان زاده مسئول وقت گزارش داده 6 میلیارد دلار!! به خزانه بازنگشته(و غیب شده!) احساس خطر نکرد!
 وقتی قرارداد ننگین سعدآباد امضاء شد احساس خطر نکرد!
 وقتی فیلم امامی 48 ساعت بعد از شبکه NiTV پخش شد احساس خطر نکرد!
 ولی وقتی اسرائیل و صهیونیزم جهانی از گسترش حمایت از سیاستهای احمدی نژاد در جهان و ایران هراسان و وحشت زده شدند احساس خطر کرد

[ منتظر ] | [چهارشنبه، ۱۳ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۷:۳۳ بعدازظهر ]


با توضیحات دوست عزیزمون(آقای منتظر) قانع شدم که موسوی گزینه ی خوبی است.
ممنون

[ حسن ] | [شنبه، ۱۶ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۸:۱۵ بعدازظهر ]


متاسفانه جای بسی تاسف است که در مملکتی که آقایان به نام امام زمان ثبت کرده اند، دروغ ،نفاق، تهمت برنده باشد.
متاسفم، میگیم ما مسلمونیم، اما آن کار دیگر می کنیم.
بیاید کمی منصفانه ببینیم
شما رو به خدا، چشاتون رو باز کنید، قفل مغزاتون رو بشکنید، ببینید چی کار کردیم
1- در توصیف ما مردم مظلوم و ساده همین بس، که سیستم اسمس رو قطع کردن، می پرسیم چرا؟ میگن، ما هم نمی دونیم!!! این رو مخابرات می گه، آخر سر بعد از کلی، آقایون می فرمایند، یه اشکال فنی !!!
ما رو خر گیر آوردن، هر استدلال ابلهانه ای رو می گن، یه دفعه، کل کشور سیستم اسمسش قطع می شه.

2- میگیم مملکت ما اسلامی، اما رئیس جمهور ما، می آید میگه فلانی دزد،در حد یه صحبتی که توی تاکسی بین جند نفر ردو بدل میشه، میگن ،الان کار ندارم سمتش چیه، اما انصافا، خدا وکیلی، طرف کافر بی دین هم باشه، بهش می گن آقا بیا از خودت دفاع کن. بنده خدا، آقای هاشمی (من نایب ایشون نیستم، خدا شاهد هست، میگم خدا هست، روز قیامتی هست، ماها رو چی شده که نمی خواهیم با انصاف باشیم)، یه نامه می زنه، میگه آقا اجازه بدبد ما هم بیایم از خودمون دفاع کنیم، میگن نه الان نمیشه !!!!
حالا، شما انصاف بدین، تو اطراف خودتون، چند نفر رو می شناسین که تنها به خاطر سطحی نگری و این جمله ی بی مدرک، به این آقا رای دادن؟ آیا این رای حلال؟ کی این جمله ی فلانی دزد هست رو نشنیده بود؟ شما بگین؟ آیا شان یه رئیس جمهور اینه که بیاد بدون مدرک این حرف رو بزنه؟ شما رو بخدا، فقط یه لحظه فکر کنید، چرا این آقا چهار سال وقت داشت، خیلی هنرمند بود دستگیرشون می کرد؟ چرا نکرد؟ قوه ی قضاییه مشکل داره؟ اونا هم دزد پسند هستن؟ خوب بنا بر یاران باوفای این آقا قوه ی قضاییه ما دزد !!! تا اینجا قوه ی قضاییه رو داشته باشین.

3- این آقا میگه من ستاد انتخاباتی ندارن، یه دقیقه فکر کنید ببینید راست می گه یا نه؟ صدا و سیما می گه من بیطرف بودم؟ نظر شما چیه؟ پیش خودتون فکر کنید! انصافا بی طرف بود؟ رفتار اون آقای مدیر شبکه چهار رو یادتون بیاد! چند تا برنامه بعد از اخبار مهم در خصوص مسائل خارجی پخش کردن ، هی با این و اون مصاحبه می کردن که آقا دست ایران درد نکنه! توی سایت رجانیوز، خودشون گفتن ملاقات با 500 وبلاگ نویس، خود شما کاربرای اینترنتی هستین، شما بگین! این آقای متکی رو دیدن که دوره افتاده بود این شهر و اون شهر،مملکت رو امام زمان می چرخونه، این تنها جمله راست این آقاس. من دیگه نمی خوام بگم دیگه چند بار ادم دروغ بگه، اما مردم باورشون نشه، یه بار اومد گفت مدرکش فلان، سری بعد گفت من که مدرکش نگفتم ، می گم چجوری شده استادیار! مساله یک میلیارد هم گفت که مختومه است، همون بلافاصله دادستان کل کشور گفت، کی گفته مختومه است؟ این رو که من نگفتم. در مورد دروغ گویی و مردم فریبی این آقا، انصافا از چند تا سایت بی طرف اطلاعات جمع کنید.

4- اطرافیان این آقا خودشون دروغ و بی تقوایی کاملند، فاطمه رجبی، همه کاره مملکت در این دولت هست، باورتون نمیشه برید مقالات بی ادبانه و غیر منطقی، بچگانه و خنده دار و بی دلیل و مدرک خانم متوهم رو برید بخونید، سایت رجانیوز سراپا دروغ و بی همه چیزی زیر نظر خانم اداره می شه، بابای این خانم هم ،بنده خدا، خدا انشالله رحمتش کنه، توی کف دخترش بود. الهام، چیکاره است؟ میدونید؟ من فکر نمی کنم کسی ندونه بیکفایت تر و بیخبر از ایشون بتونید پیدا کنید، ایشون وزیر دادگستری! رئیس مبارزه با موا مخدر! عضو شورای نگهبان!!!! سخنگوی خوش خدمت دولت!!!!! در توصیف ایشان همین بس که در این مدت ریاست جمهوری مثل بقیه افراد نبودن، که نکشن(به قول احمدی نژاد) و عوض نشدن.

5- این صحبتم با آقایون بسیجی و ایثارگر و .... و هرکس که بالاخره فکر می کنه ایمان و اعتقادش به خدا و ولایت رهبری از بقیه زیادتر هست.

آقا و خانم مسلمون، یه لحظه فکر کنید و چشاتون باز کنید:

قوه ی قضاییه به قول آقایان که فلان، نمی تونه دزدهایی که معرفی میشه بگیره.

رییس تشخیص مصلح نظام(هاشمی) دزد است ------> رهبری مستقیما این آقا را انتخاب می کند.
رییس دفتر بازرسی رهبری(ناطق) دزد است ------> رهبری مستقیما این آقا را انتخاب می کند.
رییس مجلس خبرگان(هاشمی) دزد است ------> رهبری مستقیما توسط این مجلس انتخاب می شود.

خوب می خواهید باز هم این موضوع را باز کنیم؟ می تونید بفهمید ایشون گفت در نظام مقدس جمهوری اسلامی چه کسی یا کسانی دزدند؟

بیاید کمی جلوتر بریم، موضع رهبری چه بوده؟ چرا رهبری سکوت کرده؟ چرا؟ سکوتش به معنای چیست؟ رای آقای موسوی خراب شد، رفت پی کارش. یه سوال دیگه، می دونید ریس رسانه ملی توسط رهبری مستقیما تعیین می شود و زیر نظر رهبری است؟

یه جمله دیگه بگم، فقط برای یادآوری است، می دونید از شرایط صلاحیت رهبری اینه که باید شجاع باشه؟
خوب حالا بگید کی شجاع هست؟ آیا بهتر نیست دوباره یه مروری بر این نظام بشه؟

من هیچ نتیجه ای نمی خوام بگیرم، به عنوان یه سوال باز تو دهنتون باشه،فقط می خوام بگم، منی که تا دیروز روی خوب بودن بعضی ها قسم می خوردم، دیگه قسم نمیخورم، شما چی؟
توی این هفته ای که گذشت، چشاشم خشکید آنقدر به تلوزیون خیره شدم تا شاید آقا صحبتی کنن، شما رو بخدا به شعور شما توهین نمیشه، همه ی مملکت در مورد این مسائل صحبت کنن، بعد هی این جمله رو پخش کنن، آره آمریکا و فلان بهمان، دارن به ما نگاه می کنن؟

آیا همه نفهمیدن، این مردم به اصطلاح مسلمان به چه کسی رای دادند؟

این آقا دچار توهم نیست، برید وبلاگش رو ببینید، برید قسمت خاطراتی که خوارج می فرستن به این سایت رجانیوز رو ببینید، آخه مگه میشه ، یه ملت به نادان ترین مردم رای بده؟

خدایی، به اون روستایی خرده نمیشه گرفت، این آقا یه پولی تو کف دستش گذاشته بی آنکه جوانش را سر وسامان بده، کاری براش فراهم کنه یا کمکی کنه به سطح علمی شون، پولی بی حساب، حتی طرف مطمئن نیست، سری بعد هم این آقا از کیسه ی بی منطق بیت المال که با کمی شعور وبرنامه هم میشه خرج کرد، پولی بهش خواهد رسید یا نه!!!

اما چرا اساتید و دانشجویان ؟ من یه دلیلی که دیدم، اینه که یه سری اساتید، منفعت بی حسابی از این آقا می برند، اما چطور میشه این منفعت بی حساب مانع دیدن پلیدی و زشتی ها میشه؟
من فقط یه دلیل پیدا کردن، این پول حرام هست، من و امثال من راضی نیستم

خدا بهتر می داند، اما ای کاش کمی بیشتر فکر کنیم، دیگه بقیه رو نمی گم،برید تو سایتا بخونید، اما ما هایی که دسترسی به اینترنت داریم، وظیفه ی سنگینی بردوشمون هست. کمی باانصاف و منطقی باشیم ببینیم چجوری قبر خودمون را کندیم

[ ] | [شنبه، ۲۳ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۰:۵۰ بعدازظهر ]


با عرض سلام.این موسوی اصلا ادم نیست یه اشغال که اسم خودش رو گذاشته ادم؟اگه موسوی رییس جمهور میشد که نظام عوض میشد؟مملکت به گند کشیده میشد؟ایران رو دو دستی تقدیم امیریکا میکرد؟دیگه ناموس ما جرات نداشتند از خونه بیرون بیان؟فقط و فقط احمدی نژاد و عشق است؟مخالفای احمدی نژاد هم یه مشت اشغالند مثل موسوی.

[ مرد ایران ] | [یکشنبه، ۲۴ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۴:۱۵ بعدازظهر ]


قربون اسمت یا حسین
رای ندادیم به میر حسین

انقدر داد و هوار کننن تا بمیرن
بابا رای دادن که زوری نیست ما سید مردم فریب نمی خوایم عجب گرفتاری شدیما از دسته این اکبر کوسه و ارازل و اوباش طرفدار موسوی
بلای احمدی نژاد بخوره تو سرت اکبببببببببببببببببببر

[ هلنا ] | [دوشنبه، ۲۵ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۶:۰۱ بعدازظهر ]


طرفدارای بی فرهنگ موسوی ثابت کردن که موسوی کیه فقط دکتر احمدی نزاد

[ مهدی ] | [دوشنبه، ۲۵ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۶:۳۲ بعدازظهر ]


فقط احمدی نژاد دوستت دارم از صمیم قلبم میگم

[ احمد ] | [یکشنبه، ۳۱ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۱۰:۱۰ بعدازظهر ]


هششششششششششششششششش تخته گاز نرو

[ تینا ] | [پنجشنبه، ۲۹ مرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۳:۳۹ بعدازظهر ]


با این حرف ها همه با هم شهدای جنگ را فراموش کردیم و خود را برای رسیدن به پول فروختیم.آیا افراد نامبرده شاعرند . نویسنده اند و دانشمندند؟ نه مشتی دزد که به زباله دان تاریخ ریخته می شوند. انانی که چون ایت الله جوادی املی باقی می مانند سرمایه های کشورند.

[ جمشید ] | [شنبه، ۱ آبان‌ماه ۱۳۸۹، ۱۰:۴۳ صبح ]