دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
یکشنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸

اگر این ظلم نیست، پس ظلم چیست؟

«در پی درخواست سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران برای اعاده دادرسی و تجدید نظرخواهی در پرونده روزنامه یاس نو، این روزنامه پس از انتشار تنها یک شماره مجدداً توقیف شد

وحشتناک است: روزنامه‌ای پنج سال پیش توقیف می‌شود؛ پس از یک فرآیند دادرسی بسیار طولانی، نهایتاً در دادگاه تجدید نظر تنها به پرداخت جریمه نقدی محکوم می‌شود؛ دوباره تحریریه‌ای گرد هم می‌آیند و کار را آغاز می‌کنند.

ولی ناگهان «دادستان» محترم به این نتیجه می‌رسد که حق جامعه در این پرونده ضایع شده و به قدر کافی مدیرمسئول و دیگر دست‌اندرکاران روزنامه تأدیب نشده‌اند؛ این است که «درخواست تجدید نظر» می‌دهد (حتی معلوم نیست آیا لایحه‌ای هم برای این درخواستشان به دادگاه ارائه کرده‌اند یا فقط تصمیم گرفته‌اند که بعداً سر فرصت با تقدیم لایحه حقوقی لازم به دادگاه، اعاده دادرسی را بخواهند.)

اما معاونت مطبوعاتی وزارت فخیمه ارشاد دولت کریمه احمدی‌نژاد، به استناد همین «درخواست تجدید نظر» جناب مدعی‌العموم، پیشاپیش حکم به توقیف روزنامه می‌دهد و شبانه، مأموران ویژه‌ای را برای جلوگیری از چاپ روزنامه به چاپخانه می‌فرستد.

در ناعادلانه بودن این عمل، همین بس که بپرسیم آیا اگر عکس این هم اتفاق می‌افتاد، معاون مطبوعاتی و دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد، همین کار را می‌کرد؟
یعنی اگر دادگاه، حکم به توقیف نشریه‌ای داده بود و مدیر مسئول آن نشریه درخواست تجدید نظر می‌کرد، آیا وزارت ارشاد به آن نشریه اجازه انتشار می‌داد؟
پاسخ مشخص است: البته که نه!

کاری به محمد نعیمی‌پور، جبهه مشارکت یا اصلاح‌طلبان ندارم؛ هر چند که سال‌هاست دیکته آن‌ها، نوشته یا نانوشته، غلط دارد و از حداقل حقی برای داشتن رسانه محروم شده‌اند و می‌شوند؛ حتی اگر رقبا همه رسانه‌ها من‌جمله صدا و سیما را در اختیار داشته باشند. مشکل اساسی، بیکاری دوباره ده‌ها روزنامه‌نگار و تقلیل عمر حرفه روزنامه‌نگاری به یک روز است؛ چیزی که انگار برای آقای مدعی‌العموم اصلاً مهم نیست. اگر جناب دادستان احساس می‌کرد که حکم دادگاه تجدید نظر، حق «عموم» را ادا نکرده، چرا قبل از شروع کار روزنامه، پیش از این‌که عده‌ای روزنامه‌نگار از کار قبلی خود استعفا بدهند، درخواست اعاده دادرسی نکردند؟

حکایت تلخی است. روزنامه‌نگار در این کشور یا باید مثل آن خبرنگار کارمند مشهور صدا و سیما، تام و تمام در خدمت قدرت و صاحبان راستینش باشد؛ یا که باید پیه بیکاری پس از یک روز را هم به تن خود بمالد.

پی‌نوشت: در ابتدا می‌خواستم عنوان این یادداشت را «دیکته‌ای که نانوشته غلط دارد» بگذارم. اما دیدم لطیف‌تر از آن است که بتواند سیاهی این عمل سعید مرتضوی و وزارت ارشاد دولت کریمه را به تصویر بکشد. پس بهتر است بپرسیم اگر این ظلم نیست، پس ظلم چیست؟

> در همین باره:
اول می‌بندیم؛ بعد مستندات را خواهیم یافت! (بر ساحل سلامت)
در سوگ ياس نو (علی خردپیر)
یاس نو یا یأس نو!؟ (جمهور)

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

متاسفم عمر یکروزه!

[ 191 ] | [یکشنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۲۳ بعدازظهر ]


با لغو مراسم بزرگداشت دوم خرداد؛
حامیان موسوی و خاتمی در مقابل فرمانداری تجمع می کنند

تجمع حامیان موسوی و خاتمی در اعتراض به لغو احتمالی مجوز برنامه گرامی داشت سالروز دوم خرداد، روز چهارشنبه 30 اردیبهشت ماه در مقابل فرمانداری تهران برگزار می شود.
سالروز گرامی داشت دوم خرداد از سال 77 و پس از انتخاب خاتمی به عنوان رییس جمهور اصلاح طلب ایران، هر ساله با حضور حامیان وی برگزار می شود.
روز شنبه، دوم خرداد 88 و در آستانه انتخابات، قرار بود این مراسم با حضور خاتمی و میرحسین موسوی، کاندیدای ریاست جمهوری، در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار شود؛ اما در شرایطی که مجوزهای مورد نیاز برای این مراسم از مراکز دولتی اخذ شده بود، اخباری مبنی بر لغو مجوز این مراسم رسیده است.
براساس پیگیری های انجام شده از سوی گروه یاری پویش حمایت از خاتمی و موسوی(موج سوم) ستاد 88، این برنامه به دلیل ممانعت های دولتی احتمالا لغو خواهد شد.
به نظر می رسد پس از صدور مجوز برای برگزاری این مراسم، لغو آن بهانه جویی دستگاه های دولتی برای ممانعت از برگزاری این مراسم است.
بر اساس قوانین موجود، برگزاری چنین تجمعاتی که در اماکن محصور و سرپوشیده است، نیازی به کسب مجوز ندارد.
اکنون به دلیل ممانعت هایی که برای برگزاری این مراسم سالانه صورت می گیرد، جوانان حامی موسوی و خاتمی قرار است ساعت 11 صبح روز چهارشنبه 30 اردیبهشت ماه، در مقابل فرمانداری تهران جمع شده و اعتراض خود را اعلام کنند. این گروه اعلام کرده اند که تجمع خود را تا زمان حصول نتیجه و کسب جوابی روشن از سوی مسوولان دولت نهم ادامه خواهند داد.

[ baran ] | [چهارشنبه، ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۱۲ صبح ]


انتخابات رنگـُ وارنگي ما
{روان‌شناسي رنگي-تطبیقی كانديداهای دوره ۱۰م}

[ صدرا ] | [شنبه، ۹ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۸:۴۴ بعدازظهر ]


سلام
خوبی؟
من یه کار خیلی واجب باهاتون داشتم
لطفا در سریع ترین زمان ممکن باهام چت کنید
mony_moby2003
قربان شما
منتظرم

[ علی ] | [سه شنبه، ۱۲ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۵:۰۱ بعدازظهر ]


درود و 1000آن سلام به جناب آقای میر حسین موسوی
احمدی نژاد:آقای موسوی من نمی دانم این آمارهای نادرست که در اختیار شماست از کجاست.
به نظر بنده ایشان یا آمارها را ندیده اند یا چون در سفر به کشورهای بزرگ جهان (؟)هستند وقت نکرده یک سری هم به ایران بزنند.
جناب آقای موسوی اگر شما که در پست های مهم این کشور در حال خدمت هستید آمار اشتباه دارید پس ما مردم عام باید آمار درست را از کجا بیاوریم؟؟؟
آقای موسوی ما شما را دوست داریم و به صحبت های شما ایمان داریم(البته نه مثل دوست داشتن آقای احمدی نژاد)

[ علی محمد. ب ] | [شنبه، ۱۶ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۴:۰۰ بعدازظهر ]


سلام
در مورد این اتفاق بیش از همه برای دوستان روزنامه نگار و تایپیست، عکاس و ... متاسفم. انهایی که حالا نمی دانند اجاره خانه شان را چه کار کنند و چگونه به کار قبلی خود بازگردند که در این واویلا هرکس آشنایی چیزی پیدا می کند و بیکار می شود به سراغ کار در روزنامه می رود.

[ مهدیه ] | [یکشنبه، ۱۷ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۶:۵۷ بعدازظهر ]


با توجه به شم پیش بینی بنده بر آن شدم که پیش بینی خود را از وضعیت نتایج انتخابات بگویم تا شاید کسی به استعداد اینجانب پی ببرد! با توجه به جنجالهای روزهای اخیر در هر طیف که ظاهرا در طول این 30 سال بی سابقه بوده است و به گفته برخی وجهه عناصر پایه گذار این نظام به طور جدی زیر سوال رفته و .. با توجه به قراین و باز به گفته برخی به علت عوامفریبی های دولت کنونی؛ این دولت بالاخره میتواند با آرای ناچیز از رقیبان پیش بیافتد (مثلا 52 یا 53 %) ولی بعد از آن با اعتراضات گسترده در کشور و اتفاقات مهمی که در ایران می افتد دولت به بهانه مصلحت و کارشکنی در آینده در حق آن. کنارگیری را میپذیرد و یا قبول می کند به دور دوم برود و پس از آن به احتمال قوی شکست میخورد ویا نمیخورد! به علت کمبود فسفر در این لحظه آخر داستان رو بعدا میگم اگه وقت شد.

[ ناظر ] | [چهارشنبه، ۲۰ خرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۸:۱۸ بعدازظهر ]


بی خودی بود!

[ الهه ] | [پنجشنبه، ۲۹ مرداد‌ماه ۱۳۸۸، ۲:۵۱ بعدازظهر ]