دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
یکشنبه ۹ مهر‌ماه ۱۳۸۵

دو ساعت با سيه‌جامگان

۱- SMS مي‌رسد كه «مياي بريم بازي ابومسلم-سپاهان؟» چند سالي مي‌شد كه ورزشگاه نرفته بودم. به طور دقيق، بازي ايران-عربستان در دور مقدماتي جام جهاني ۹۸، آخرين بازي‌اي بود كه در ورزشگاه ديده بودم. هر چند كه ديدن بازي پرسپوليس-استقلال اهواز را از دست مي‌دادم، اما تجديد خاطره ورزشگاه و ديدن استاديوم يك شهر ديگر، ارزشش را داشت.

۲- آن چه در اين سال‌ها ديده‌ام اين است كه بين خراساني‌ها، ده بالا و ده پايين، همديگر را قبول ندارند و پس از گذشت سال‌ها، هنوز حصاري‌ها و زِقِه‌اي‌ها (ازغذي‌ها) دنبال بهانه‌اند كه به جان هم بيفتند و كل‌كل‌هايشان، بعد از گرفتن فوق‌ليسانس هم ادامه دارد! حالا اين حصار و زقه، دو روستا هستند، هر يك به وسعت نيم متر مربع! در جاده مشهد به طرقبه. ديگر چه برسد به شهرها و حكايت دعواهاي سبزواري‌ها و نيشابوري‌ها، قوچاني‌ها و كاشمري‌ها، بيرجندي‌ها و قايني‌ها. تربتي‌ها كه با همه دعوا دارند و بجنوردي‌ها هم كه موجودات بي‌آزار و صلح‌دوستي هستند. البته همه اين شهرها يك طرف دعوا هستند و مشهدي‌ها طرف ديگر. اينجا به هر كس بگوييد مشهدي، مي‌گويد خودتي!

۳- بچه‌ها و بيشتر از همه «حاج امير» اصرار دارند كه تماشاچيان مشهد و طرفداران ابومسلم، با همه ايران فرق دارند. بايد به اين نكته اعتراف كنم كه تقريباً همه خراساني‌هايي كه ديده‌ام، سر يك نكته توافق دارند و آن هم طرفداري ابومسلم است. حتي طبسي‌هايي كه ديگر بخشي از استان يزد به حساب مي‌آيند، با يك برد ابومسلم، خودشان را خفه مي‌كنند.

۴- مي‌خواهم بروم و با تمام وجود ابومسلم را تشويق كنم. به اين اميد كه ابومسلم، انتقام پرسپوليس را از سپاهان بگيرد. حدود بيست دقيقه قبل از شروع بازي مي‌رسيم. ورزشگاه تقريباً خالي است. چگالي جوادي در اين دور و بر بسيار بالاست. در جمع ما، از بچه‌هاي جواد بازار، داش‌تقي در استاديوم حضور دارد. بعداً تقي! هم مي‌رسد (ر.ك: گزارش كلاه‌كاسكت) البته جاي صادق‌لوطي، قدرت آپاراتي (استاد جواد) علي قالپاق و مسعود قرقي در اين جمع خالي است. اما به لطف حضور دو فروند جوادي (مهران جوادي و ميثم جوادي) چگالي «جوادي» جمع از اطراف بيشتر نباشد، كمتر هم نيست.

۵- «دِداش! استِديوم رِ باس با سی‌جی بيــِـی» اين را يكي از دوستان فرهيخته اعلام مي‌كند. راست هم مي‌گويد. شايد نصف جمعيت، چهار نفري، سوار موتوسيكلت‌هاي سي‌جي ۱۲۵ قرمز رنگشان به ورزشگاه آمده‌اند و چشم كه بچرخاني، پشت‌مو مي‌بيني و دكمه دوم باز و زنجير و شلوار خمره‌اي (خـُمرگي!؟) و ديگر نشانه‌ها و ادوات جوادي

۶- رسماً دعواست. يك طرف، هواداران ميثاقيان هستند كه او را تشويق مي‌كنند و براي خداداد (كه موجب رفتن «اكبر اوتي» شد) خط و نشان مي‌كشند. در طرف ديگر هم كساني هستند كه مي‌گويند تشويق ميثاقيان، روحيه تيم را پايين مي‌آورد و بايد تيم را تشويق كرد. پرچم بزرگ سياه‌رنگ «ميثاقيان» خيلي زود جمع مي‌شود. راستي، كسي اين سرمربي جديد ابومسلم را مي‌شناسد؟

۷- دني اولروم، مهاجم سياهپوست ابومسلم، بازيكن فوق‌العاده‌اي است و كلاس بازي‌اش، از ابومسلم و ليگ ايران، خيلي بالاتر است. دو سه بازيكن سپاهان، فقط دارند سعي مي‌كنند او را مهار كنند. يك ضربه سر در نيمه اول و يك شوت از راه دور در نيمه دوم، تقريباً تمام حمله‌هاي ابومسلم در كل بازي است و هر كدام يك گل براي ابومسلم به همراه دارند. بقيه بازي را ابومسلم ۱۱ نفره، دفاع مي‌كند.

۸- يكي از جوادان گرامي تعريف مي‌کنند كه پارسال، در بازي با سايپا، ابومسلم، دقيقه ۱۰ به گل رسيد. سپس ۸۰ دقيقه «مثل سگ» دفاع كرد. آن وقت طرفداران غيور ابومسلم، از دقيقه ۸۵ شروع كردند به دادن شعار «دكتر ضد فوتبال» (اشاره به بيژن ذوالفقارنسب، سرمربي وقت سايپا كه معروف است به فوتبال دفاعي و تيمش ۸۰ دقيقه داشت حمله مي‌كرد)

۹- سپاهان، تقريباً هيچ حركت، تاكتيك يا نقشه قابل ذكري از خودش نشان نمي‌دهد. واقعاً پرسپوليس، از پس همين سپاهان بر نيامد!؟ دفاعشان پنير است و حمله‌شان كشك! عزيز فريسات (معروف به عزيز سيم خاردار) مدافع كهنسال ابومسلم، هم از پس اين خط حمله بر مي‌آيد.

۱۰- اوضاع، بهتر از آن چيزي است كه انتظارش را داشتم. البته قطعاً كم بودن جمعيت، معروف نبودن حريف و جلو بودن ابومسلم در اكثر دقايق بازي، در اين ادب جمعيت بي‌تأثير نبوده‌اند. اما به هر حال، جمعيت، كمتر از كلمات كاف‌دار استفاده مي‌كند و تقريباً كاري به كار داور ندارد. (عرض كردم تقريباً) البته صحبت به آن بخش جمعيت برمي‌گردد كه مشغول شكستن تخمه نيستند.

۱۱- شعار دادن فوق‌العاده ساده است. كافي است كه فرياد بزني: «آرمناك متشكريم» يا «آرمناك ما گل مي‌خوايم» تا يك ورزشگاه، با تو همصدا شوند و عليه دروازه‌بان مجرب سپاهان، جنگ رواني راه بيندازند. تا آخر بازي، آن قدر داد و فرياد مي‌كنم كه صدايم بعد از بازي در نمي‌آيد.

۱۲- ديده‌ها و شنيده‌ها و گفتني‌ها، بسيار بيش از اين بود. اما به دلايلي، فعلاً حذف مي‌شوند. اگر جاي ديگري نيامدند، همين جا منتظرشان باشيد

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک