دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
پنجشنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۸۵

نقدی بر طرح تمديد مجلس هفتم

۱- چهارشنبه، نمايندگان مجلس هفتم، کليات طرحی را تصويب کردند که به موجب آن، طول مدت کار اين مجلس، يک سال تمديد می‌شود تا انتخابات رياست‌جمهوری و انتخابات مجلس، هم‌زمان شوند.
بعضی‌ها (من‌جمله نيما) به اين موضوع پرداختند و آن را ناشی از «علاقه به صندلی سبز» دانستند. اما می‌خواهم از جهت ديگری اين طرح را نقد کنم.

۲- شايد اولين نقدی که می‌توان به چنين طرحی وارد کرد، طولانی شدن فاصله بين انتخاب رئيس‌جمهور تا آغاز به کارش است. می‌دانيد که رييس‌جمهور کارش را رسماً از دوازدهم مردادماه شروع می‌کند و آغاز به کار مجلس نيز هفتم خرداد ماه است. به همين خاطر، معمولاً انتخابات رياست‌جمهوری در ماه خرداد برگزار می‌شود و فاصله انتخاب رييس‌جمهور تا آغاز به کارش، حدود يکی دو ماه است.
اما روند انتخابات مجلس، بسيار طولانی‌تر است و چون معمولاً به دور دوم نيز می‌کشد، انتخابات مجلس را بهمن يا اسفند سال قبل برگزار می‌کنند.

۳- حالا فرض کنيد که انتخابات رياست‌جمهوری و مجلس هم‌زمان شوند. آن وقت بهمن امسال، رييس‌جمهور انتخاب می‌شود و مرداد سال بعد، به کاخ رياست‌جمهوری می‌رود. تا رييس‌جمهور جديد با شرايط آشنا شود و کابينه‌اش را انتخاب کند و وزيران رأی اعتماد بگيرند و معاونانش را منصوب کنند و در وزارتخانه، جا بيفتند، يک سال طول می‌کشد. يک سال از انتخابات رياست‌جمهوری گذشته و تازه دولت می‌خواهد کارش را آغاز کند. غيرمنطقی نيست!؟

۴- از طرف ديگر، روند مشابهی نيز در آغاز به کار مجلس داريم. بررسی و تصويب اعتبارنامه نمايندگان، انتخابات هيأت رئيسه موقت، رفتن نمايندگان به کميسيون‌های تخصصی و انتخاب رؤسای کميسيون‌ها، انتخابات هيأت رئيسه دائم و بعد انتخاب نمايندگان مجلس برای جاهايی نظير مجمع تشخيص مصلحت، شورای اقتصاد، هيأت نظارت بر صدا و سيما ده‌ها شورا و مجمع و هيأت ديگر، نمونه‌ای از دل‌مشغولی‌های اوليه مجلس است.
از طرف ديگر، در هر دوره، بخش بزرگی از نمايندگان، برای اولين بار است که وارد مجلس شده‌اند و هنوز با قوانين و شرايط، آشنايی چندانی ندارند. شايد يک سال طول بکشد تا يک نماينده با کليت مجلس و به ويژه، حوزه تخصصی‌اش آشنا شود.

۵- حال فرض کنيد که رئيس‌جمهوری که شش ماه، سماق مکيده تا نوبتش شود، می‌خواهد کابينه‌اش را به مجلسی معرفی کند که نمايندگانش هنوز درگير رايزنی‌ها و لابی‌های داخلی در مورد انتخاب هيأت رئيسه مجلس و انتخاب‌هايی از اين دست هستند. حالا دولت می‌خواهد برود آن وسط و برای معرفی وزيرانش با نمايندگانی صحبت کند که دارند شعار «مرگ بر آمريکا» می‌دهند.

۶- آخرين نکته‌ای هم که می‌خواهم به آن اشاره کنم، تمديد مجلس خبرگان دوره چهارم به مدت يک سال و نيم است. اين تمديد به اين منظور انجام شد که انتخابات مجلس شورای دهم و خبرگان پنجم، هم‌زمان برگزار شود. اگر اين طرح به قانون تبديل شود، آن تمديد کاملاً بی‌معنا و بی‌اثر خواهد شد. يعنی يک تصميم در اين کشور قرار نيست حتی چند ماه هم پابرجا بماند؟

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

خیال کردی طرحو با در نظر گرفتن این نکات ارایه کردند. کاملا معلومه بازی سیاسیه. حالا قدرت طلبی نماینده ها یا زدن زیرآب احمدی نژاد

[ حاجی کنزینگتون ] | [پنجشنبه، ۲۸ دی‌ماه ۱۳۸۵، ۵:۵۵ بعدازظهر ]