دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۸۷

شکست بالاترین، شکست همه ماست

از عصر دیروز، حمله به سرور «بالاترین» شروع شده و به گفته مدیران بالاترین، کسانی قصد هک کردن سرور، DNS و اکانت پی‌پال بالاترین را دارند. تا این لحظه هم این سایت از دسترس خارج است.

همان اوایل که بالاترین راه افتاده بود، نوشتم که به گمان من، بالاترین فقط یک سایت وب ۲.۰ فارسی نیست؛ که نماد دموکراسی ایرانی است. بالاترین معیاری برای سنجش ظرفیت ما ایرانیان برای دموکراسی است. ما در بالاترین می‌توانیم ببینیم که آیا توانایی تحمل نظرات مخالف را داریم یا نه. آیا می‌توانیم بدون توهین، تمسخر، فحاشی و تخریب، با کسانی که عقاید و سلایقی متفاوت از ما دارند، زیر یک سقف زندگی کنیم یا که تلاش می‌کنیم به هر صورت ممکن، آن‌ها را از صفحه روزگار محو کنیم.

چند وقتی است که احساس می‌کنم بالاترین به صحنه جنگ‌های چریکی دو (یا چند) گروه تبدیل شده است؛ دو گروهی که قواعد بازی را آشکارا زیر پا می‌گذارند و رأی‌گیری برای مشخص کردن بهترین لینک‌ها را با نبرد برای اثبات درستی یک طرز فکر اشتباه گرفته‌اند. اما ...

امای کار این‌جاست که اگر لینک‌های بالاترین، بهترین لینک‌های روز نیستند، تقصیر ماست. اگر جو بالاترین خراب شده، توهین و فحاشی در آن عادی شده و لینک‌های وقت‌تلف‌کن، تکراری، توهین‌آمیز یا ناقض کپی‌رایت به جای حذف شدن، داغ می‌شوند، ناشی از کوتاهی ماست.

ما، ما کاربران اینترنت، مایی که مجله تایم به عنوان شخصیت برتر سال ۲۰۰۶ معرفی‌مان کرد، این ما بودیم که بالاترین (و دیگر سایت‌های کاربر-محور) را شکل دادیم و این ما بودیم که می‌توانستیم از همان ابتدا جلوی توهین و فحاشی را بگیریم و اجازه ندهیم که سرنوشت بالاترین به دست عده‌ای معدود بیفتد و از کیفیتش کاسته شود.

بعید نیست که این حملات ربطی به دار و دسته‌های متخاصم نداشته باشد؛ اما دست کم وقت خوبی است که همه با هم تصمیم بگیریم که «بالایار» شویم و (فارغ از آن‌چه در دنیای حقیقی جریان دارد) در دنیای مجازی به قواعد دموکراسی پای‌بند باشیم و نشان بدهیم که ما ایرانیان می‌توانیم به عقاید همدیگر احترام بگذاریم و بدون فحاشی، با هم گفت و گو کنیم.

شکست بالاترین، شکست همه ماست و پیروزی آن، پیروزی همه ما

پ.ن: از قرار معلوم، دامنه (Domain) بالاترین را دزدیده‌اند. مثل همان داستانی که برای دامنه‌های وب‌نوشت، پرشین‌بلاگ و بلاگفا پیش آمد و دست آخر هم پرشین‌بلاگ و محمدعلی ابطحی مجبور به تغییر دامنه‌شان شدند. ولی امیدوارم که بتوانند دامنه‌ها را پس بگیرند. به این خبر بی‌شرمانه هم نگاهی بیندازید.

در همین باره:
تازه‌ترین اخبار در صفحه فرندفید عزیز آشفته (از مدیران بالاترین)
بالاترین را فراموش نکنید (یک پزشک)
به امید بازگشت بالاترین (آپدیت بلاگ)
برای بالاترین هک‌شده چه می‌توانیم بکنیم؟ (نیما اکبرپور)
دوستان بالاترین (ابراهیم نبوی)
نگذاریم بالاترین رسانه‌مان را پایین بکشند (روی خط وحید)

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

سلام بهرنگ جان
اولا كه نوزادها از شش كاهگي قدرت تشخيص و انتخاب و اختيار دارند.
ثانياً من كه شرح ماجرا را كامل در وبلاگم نوشتم آدم حق داره كه به نوزاد بيست و يك ماهه اش هم مستقيم و غير مستقيم آموزش انتخاب كردن رو بده.
ثانيا شما چرا همه چيز رو جدي مي گيري در قرن بيست و يكم آدم حق داره بعضي موقع ها شوخي بكنه
شاد باش وبخند غصه بالاترين رو هم نخور اينقدر يكي جاش مياد بهتر از اون
به هر حال ممنون از اينكه به وبلاگم سر زدي و نظر گذاشتي
خوش باشي

[ سعيد شريعتي ] | [پنجشنبه، ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۸۷، ۴:۴۸ بعدازظهر ]


باعرض سلام لطف می کنید وبلاگوو لینک کنید با تشکر

[ شایان ] | [سه شنبه، ۸ دی‌ماه ۱۳۸۸، ۶:۰۶ بعدازظهر ]