دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
شنبه ۳ اسفند‌ماه ۱۳۸۷

فراخوان: درباره انتخابات حرف بزنیم

با شفاف شدن و مشخص‌تر شدن نامزدها، سوت شروع انتخابات دهم نواخته شده است؛ انتخاباتی که مثل همیشه نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت جامعه ما خواهد داشت. نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بر زندگی فردی و اجتماعی تک‌تک ما کم و بیش تأثیر دارد و نمی‌توان منکر آن شد که زندگی در دوران زمام‌داری اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد با هم تفاوت‌هایی بنیادین داشته است.

در کشوری که نهادهای واسط حاکمیت و مردم در آن بسیار ضعیف و کم‌رنگ حضور دارند، آمدن و نیامدن افراد و گروه‌ها، مهم‌ترین پارامتر تأثیرگذار در شرایط اجتماعی و سیاسی است. به همین دلیل، کافی است کمی دغدغه داشته باشی تا بخواهی از هر فضایی که به دست می‌آوری، برای نقد، پرسش‌گری و ارزیابی اتفاقات، اظهار نظرها و حتی برنامه‌ها استفاده کنی و امروز محیط مجازی شرایطی را ایجاد کرده است که هیچ کس نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

در همین فضای مجازی، کسانی هستند که روزانه و به طور مرتب دست به تولید محتوا می‌زنند؛ کسانی که به فراخور حساسیت‌هایی که دارند، می‌نویسند و خاطرات و خواسته‌هایشان را ثبت می‌کنند. این‌ها وبلاگ‌نویسانی هستند فارغ از موقعیت جغرافیایی، که چون ذراتی پراکنده در فضای سایبر، درباره اتفاقات و شرایط جامعه‌شان نظر می‌دهند.

این ماهیت وبلاگ در دنیای مدرن است که از این رسانه‌های فردی ذراتی پراکنده می‌سازد؛ اما اگر قرار باشد این مجموعه به شکل نهادی عمل کند که آگاهی‌بخش است، ایجاد ِ حداقلی از انسجام، در عین حفظ استقلال افراد، مفید خواهد بود.

فراخوان وبلاگی: بیایید درباره انتخابات حرف بزنیم

این‌که هر کس در خانه مجازی‌اش بنویسد و تنها توسط عده‌ای خاص شنیده شود، یا این‌که نقدی و سؤالی باشد و آنان که باید نشنوند، باعث افت کارآیی این رسانه خواهد بود.

تجربه نیز نشان داده است که کمپین‌ها و ستادهای تبلیغاتی نیز آن قدر به خودشان زحمت نمی‌دهند که این مطالب را جمع‌آوری و دسته‌بندی نمایند. در انتخاب‌های پیشین هم دیدیم که بسیار نوشتند و کم خوانده شد.

همین مسأله باعث شد که عده‌ای از وبلاگ‌نویسان به شکل اولیه گرد هم آیند و تصمیم به گردآوری آن‌چه هست و تشویق به نوشتن آن‌چه نیست، گیرند.

چند نکته اساسی در این باره به قرار زیر است:

● ما و همه شمایی که تمایل دارید به این جمع بپیوندید، دغدغه تغییر داریم و منتقد وضعیت موجودیم. نه وام‌دار و نه مجیزگوی هیچ جریان خاصی نیستیم؛ اما دغدغه دموکراسی، توسعه، رشد و رفاه مردم و کشورمان را داریم. همین دغدغه، انتخاب یکی از میان دیگران را تنها راه پیش پای ما کرده است.
ولی قرار نیست که تنها به یک انتخاب بسنده کنیم. می‌خواهیم درباره انتخابمان، دلیل این‌که این انتخاب را کردیم، مشکلاتی که به انتخاب ما وارد است و حتی پیشنهادهایمان بنویسیم و از تمامی کسانی که قلم در دست دارند بخواهیم که آن‌ها هم بنویسند تا در جریان یک بحث و گفتگوی وبلاگی، بتوانیم نکات ارزشمند و قابل استنادی را در همین فضا تولید کنیم.
امیدواریم تمامی کسانی که به این موضوع فکر می کنند، چه صاحب وبلاگ و چه وبلاگ‌خوان، در این باره بنویسند؛ که بگویند چرا باید در انتخابات شرکت کرد یا نکرد؟ که چرا کاندیدای خاصی را بر می گزینند؟ که چه نقدهایی به او و گذشته‌اش دارند؟ که سؤال‌های احتمالی ایشان از کاندیدا و اطرافیانش چیست؟ که تأکید بر کدام مفاهیم را برای اصلاح جامعه می‌پسندند؟

● در واقع همه دعوتند به نوشتن و فراخوانی دیگران به نوشتن. برای این‌که بشود همه این مطالب را جمع کرد و دسته‌بندی نمود، اگر مطلبی نوشتید به یکی از وبلاگ‌نویسانی که اسمشان در زیر می‌آید، اطلاع دهید. حتی اگر وبلاگی نداشتید و به هر دلیل نخواستید در وبلاگ خودتان در این باره چیزی بنویسید، نوشته‌های خود را به یکی از این وبلاگ‌نویسان ایمیل کنید. در ضمن صفحه اینترنتی خاتمی‌نامه نیز بخشی از نوشته‌ها در این زمینه را که با مرامنامه‌اش منطبق است بازنشر می‌دهد. لینک‌های روزانه‌ی وبلاگ‌های زیر و نیز همه کسانی که به این جمع می‌پیوندند، قرار است فضایی ایجاد کند که تمامی صداها و حرف‌هایی که در این زمینه زده شده، شنیده شود و حداقل جمع‌آوری و دسته‌بندی گردد.

● این جمع نه ستاد تبلیغاتی دارد و نه تبلیغات کسی را می‌کند. هر چند که گرایش خاصی به اندیشه‌های ترقی و دموکراسی و تغییر دارد. حتی اگر قرارمان به انتخاب باشد، حرف‌هایی برای زدن و شنیده شدن دارد که می‌خواهیم کاندیداها بشنوند و درباره‌شان پاسخ گویند.

● معتقدیم یک دست صدا ندارد. هر چه دوستان بیشتری به این جمع بپیوندند و هر چه بیشتر در این مسیر یاری رسانند، می‌شود به مباحث بهتری وارد شد؛ وجوه بیشتری را دید و صداها را به گوش شمار افزون‌تری رساند. اگر نکته‌ای یا پیشنهادی هم دارید، پذیرای آن خواهیم بود.

● بعد از نوشتن مطالب دوستان شما آن‌ها را جمع‌آوری و دسته بندی می‌کنند. خلاصه و فشرده‌ای از آن‌ها را بازنشر می کنند تا باز هم نظرات شما را راجع به نوشته دیگران بدانند. در واقع قرار است این‌گونه یک بحث خوب و ماندگار در فضای مجازی داشته باشیم و بتوانیم نتایج ان را منتشر کنیم. امیدواریم که حاصل این تلاش به کار سیاسیون و فعالین انتخاباتی آید و نامزدها زحمت پاسخگویی و عکس‌العمل درباره آن را متقبل شوند.

دوستانی که تا به این‌جا در این حرکت یاری‌رسان بوده‌اند، عبارتند از:
آق بهمن
بر ساحل سلامت \ سمیه توحیدلو
بلاگ‌نوشت \ صادق جم
جمهور \ مهدی محسنی
دیده‌بان \ بهرنگ تاج‌دین
زیتون
سوشیانت \ امیرعباس ریاضی
کافه ناصری \ معصومه ناصری
کمانگیر \ آرش آبادپور
ملکوت \ داریوش محمدپور
وحید آنلاین
Sad Eye Never Lie \ سیّده حدیثه حسینی‌پور

پی‌نوشت: اگر دوستانی علاقه‌مندند به این جمع در جمع‌بندی و دسته‌بندی مطالب کمک کنند، لطفاً ایمیل بزنند یا کامنت بگذارند.

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:


وبلاگم را به آدرس فوق مطالعه بفرماييد.
مطلبي نوشته‌ام درباره‌ي پيش‌بيني موفقيت خاتمي در انتخابات. اگر مفيد بود استفاده كنيد.
در مورد فراخوان هم ، مايلم همكاري كنم. بفرماييد چه كاري از من ساخته است؟

[ علي اشرفي ] | [شنبه، ۳ اسفند‌ماه ۱۳۸۷، ۱:۳۱ بعدازظهر ]