دیده‌بان گاه‌نگاری‌های بهرنگ تاج‌دین
خوراک وبلاگ
جمعه ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۸۸

تکمیل چرخه سوخت، نقطه آغاز چانه‌زنی هسته‌ای

همان گونه که انتظار می‌رفت، خبر هسته‌ای خوشی که قرار بود اعلام شود، «تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای» بود. به این معنا که اکنون ایران تمامی امکانات و تجهیزات لازم برای تبدیل سنگ معدن اورانیوم به میله‌های سوخت مورد استفاده در نیروگاه‌های هسته‌ای را در اختیار دارد.

پیش از این، ایران نگران بود که اگر به هر ترتیب و در نتیجه هر توافقی، غنی‌سازی را متوقف کند، ممکن است طرف مقابل به تعهداتش پای‌بند نباشد و امتیازاتی را که داده، پس بگیرد و دست ایران خالی بماند. به بیان دیگر، ایران می‌ترسید چماق غنی‌سازی را بدهد و هویج امتیازات را بگیرد؛ اما غرب پس از گرفتن چماق ایران، زیر قولش بزند و هویج را هم پس بگیرد.

اما تا چند هفته یا حداکثر چند ماه دیگر که تأسیسات فرآوری سوخت هسته‌ای کشور کار کنند و میزان قابل اعتنایی سوخت هسته‌ای در کشور تولید شود، می‌شود گفت که ایران به «نقطه بازگشت‌ناپذیر» رسیده و تضمینی برای تعهدات غرب دارد که کاملاً کارآمد، ماندگار و قابل اتکا است.

به نظرم اگر ایران و ۱+۵ واقعاً قصد حل «مسأله هسته‌ای ایران» را داشته باشند، اکنون وقت زمان مناسبی است که بر سر میز مذاکره بنشینند و بدون نگرانی، به «مسأله هسته‌ای ایران» پایان بدهند.

برای حل این مناقشه، نیاز است که دو طرف، امتیازات در خور توجهی به هم پیشنهاد کنند. ایران بعید است که با پیشنهادی در حد لغو قطعنامه‌های شورای امنیت و تحریم‌های ناشی از آن‌ها قانع شود. بلکه به رسمیت شناختن حکومت ایران، خودداری از هر گونه اقدام برای تغییر آن، جلوگیری از هر گونه اقدام نظامی آمریکا و اسراییل علیه خاک کشور و نیز توقف هر نوع حمایت از گروه‌های تجزیه‌طلب یا مخالف جمهوری اسلامی نظیر مجاهدین خلق، جندالله و پژاک، شرط لازم برای رسیدن به یک توافق است.

در کنار این، لغو تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران و نیز دادن تضمین‌های اقتصادی قابل اتکا نظیر سرمایه‌گذاری‌های گسترده در نفت، گاز، پتروشیمی و سایر صنایع کشور از جمله خواست‌های ایران خواهد بود. تأمین بخشی از گاز مصرفی اروپا از ایران و سرمایه‌گذاری در صنایع، می‌تواند به ایران این اطمینان خاطر را بدهد که به خاطر منافع اقتصادی هم که شده، کسی به ایران حمله نخواهد کرد.

اما در مقابل غرب چه می‌خواهد؟
شخصاً بعید می‌دانم که خواسته‌های آن‌ها به توقف غنی‌سازی اورانیوم محدود بماند. بویژه اگر آن‌ها بخواهند امتیازات و تضمین‌هایی از نوع بالا را بدهند، بدون شک تضمینی برای رفع تهدید امنیت اسراییل از سوی ایران را طلب خواهند کرد؛ چیزی که تنها به قطع حمایت از حماس و حزب‌الله محدود نیست و برنامه موشکی ایران را هم شامل می‌شود.

با توجه به خواسته‌های اصلی دو طرف، بعید است که توافق مشخصی در آینده‌ای نزدیک حاصل شود. اما دو طرف لااقل می‌توانند چانه‌زنی‌ها را آغاز کنند. حال که آمریکا اعلام کرده از این پس مستقیماً در مذاکرات حضور خواهد یافت، دست کم ایران می‌تواند در مقابل کمک به حل مشکلات آمریکا در عراق و افغانستان، از اهرم آمریکا برای فشار به روسیه استفاده کند تا راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر بیش از این به تأخیر نیفتد.

لینک در بالاترین

بالاترین  دلیشس  توییتر  فرندفید  فیس‌بوک


یادداشت‌های شما:

دوست عزیز
به جای اینگونه افاضات سطحی، کمی در نوشتن دقت کن
1- «ممکن بود ایران می‌ترسید چماق غنی‌سازی را بدهد و هویج امتیازات را بگیرد» یعنی چه؟
2- تحلیلی سطحی و بی‌ سر و ته نوشته‌ای که کاش نمی‌نوشتی! خودت یکبار دیگر متنت را بخوان
در جایی حکم کرده‌ای که «برای حل این مناقشه، نیاز است که دو طرف، امتیازات در خور توجهی به هم پیشنهاد کنند.» اما در نتیجه گیری‌ات نوشته‌ای «با توجه به خواسته‌های اصلی دو طرف، بعید است که توافق مشخصی در آینده‌ای نزدیک حاصل شود.»
واقعا تاسف‌اورد است.

---------------------------------------
بهرنگ: قبل از هر چیز بابت تذکری که دادید، ممنونم. گاهی آن قدر جمله‌ها را پس و پیش می‌کنی که در نهایت فراموش می‌کنی «ممکن بود» اضافی را حذف کنی
درباره کیفیت یادداشت هم من نمی‌توانم نظر بدهم. اما به نظرم می‌رسد که تناقضی بین دو جمله‌ای که شما مثال زده‌اید، وجود ندارد.

[ ] | [جمعه، ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۱:۵۵ بعدازظهر ]


دنیای غریبی است این فضای مجازی جناب تاج دین
آشنایان قدیمی و فراموش شدگان امروزی را در قامتی جدید به هم می رساند؛ برای ما که خیر بود، اگر از پس این صفحه نقره ای هم خارج شویم که دیگر هم فال است و هم تماشا؛
مشتاق دیدار

[ آرمان ] | [دوشنبه، ۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۰:۴۳ بعدازظهر ]


سلام
من اسباب کشی کرده ام. نشانی خانه جدیدم این است:
http://bibimonavvar.wordpress.com/
چراغش را با روشنی قدمت روشن کن.
در ضمن لطف می کنی اگر نشانی جدید را در پیوندهای خود جایگزین کنی..

[ بی بی منور ] | [سه شنبه، ۲۵ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۱۰:۵۷ بعدازظهر ]


اجراي برنامه‌هاي از پيش طراحي شده به مناسبت ...؟!
اگر در عصر غيبت، اداره امور جامعه مسليمن بدست فقهاي عطيم الشأن شيعه است پس نحوه برخورد با فرمايشات آنها براي مومنين موضوع امتحان مي‌باشد.ولي متأسفانه ديده مي‌شود برخي از افراد، برنامه‌هاي از پيش طراحي شده خود را به مناسبت فرمايشات رهبر انقلاب اجرا مي‌كنند.

متن کامل مقاله در وبلاگ موجود می باشد.
لینک مقاله http://edalattalabir.blogfa.com/post-82.aspx
منتظر نظر مبارک شما در رابطه با مقاله هستم
با تشکر عدالت طلب

[ عدالت طلب ] | [جمعه، ۲۸ فروردین‌ماه ۱۳۸۸، ۵:۰۶ بعدازظهر ]